ANO zachutnala zahraniční politika. A ohání se Havlem
Babiše to "začíná bavit"
Zahraniční politika byla ještě nedávno pro ANO nezajímavou oblastí, o Rusku například šéf hnutí Andrej Babiš prohlašoval, že „to fakt neřeší“. To se ale mění. Nejdřív Babiš vytáhl na post odborného mluvčího pro tuto oblast Pavla Teličku a z hnutí se začaly ozývat jasnější názory. A teď chce ANO mluvit do české zahraniční koncepce a mít větší vliv na ministerstvu zahraničí.
,,My tam sice máme lidi na nižších postech, ale nemáme tam člověka na úrovni politického náměstka. S Andrejem Babišem jsme se shodli na tom, že budeme takového člověka hledat a že by tam měl být, byť ne v nějaké krátkodobé perspektivě,“ řekl Telička v rozhovoru pro sobotní vydání MF DNES.
O koho by mohlo jít, Telička dále nerozvedl. Babišovo hnutí přitom na resortu zahraničí už teď nemá své lidi pouze na nižších postech. ,,Hnutí ANO má v tuto chvíli několik svých zástupců ve vedení ministerstva zahraničních věcí včetně náměstka Martina Tlapy, který má na starosti klíčovou agendu a se kterým úzce spolupracuji. Pokud by hnutí ANO někoho z těchto svých zástupců chtělo jako politického náměstka, můžu se o tom pobavit s Andrejem Babišem,“ citovala pro ECHO24.cz šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka jeho mluvčí.
To by v praxi znamenalo, že nikdo další za ANO by už na ministerstvo nepřišel, nanejvýš by některý ze zástupců hnutí povýšil.
Nejde ale jen o personální posílení v resortu diplomacie. Telička ve zmíněném rozhovoru naznačil, že hnutí ANO chce mluvit i do nové koncepce české zahraniční politiky, kterou ministerstvo nedávno poslalo do vlády. „Budeme chtít mít vliv na konečnou podobu koncepce,“ prohlásil.
Konkrétně má prý jít například o posílení havlovského odkazu diplomacie, od nějž se zvláště Zaorálkův první náměstek Petr Drulák naopak v poslední době vzdaloval. Důraz na ideje bývalého českého prezidenta může mít jednoduché vysvětlení: ANO chce nalákat i voliče, kterým dosavadní ideová bezobsažnost hnutí v kombinaci s Babišovou minulostí vadila a kteří právě na Havla slyší – tedy například zklamané voliče TOP09 či ODS.
Kladení důrazu na myšlenky bývalého českého prezidenta ostatně v rozhovoru naznačil i sám Telička. „Havlův příspěvek je neoddiskutovatelný,“ prohlásil. Jistý distanc si však uchoval: „Ale zdráhám se říci, že jsem nějakým reprezentantem havlovské zahraniční politiky.“
Babiše zahraniční politika „začíná bavit“
Ještě nedávno přitom z hnutí ANO nějaký větší zájem o zahraniční politiku nebyl znát, natožpak odvolávání se na Havlův odkaz, například jeho někdejší časté varování před ruskou hrozbou. Babiš například v rozhovoru taktéž pro MF Dnes na konci února na otázku, jak vnímá expanzivní politiku Vladimira Putina, pouze odvětil: „To fakt neřeším. Ohledně Ruska – jsme součástí EU, jsme v NATO. Na vládě jsme si odsouhlasili nějakou strategii a já nevidím potřebu se k tomu stále nějak vyjadřovat.“
Jeho akvizice pro oblast zahraniční politiky, dlouholetý diplomat a zkušení bruselský lobbista Pavel Telička, ale nyní pro tentýž deník mluví jinak. „Zcela jednoznačně se kriticky vymezujeme vůči Kremlu. Rusko se neoprostilo od svých imperiálních ambicí a jasným porušením mezinárodního práva anektovalo Krym,“ prohlásil slovníkem, který lze označit za téměř havlovský.
A v tom se prý Telička shodne i s Babišem: „Byť mi to málokdo věřil, tak naše shoda s Andrejem Babišem je při našich schůzkách, které se konají jednou za čtyři až šest týdnů, velmi vysoká.“
O zvýšeném zájmu o zahraniční politiku – a/nebo získávání dalších zkušeností pro případné budoucí premiérské ambice – svědčí i některé body programu nynějšího pobytu šéfa ANO Andreje Babiše ve Spojených státech. Do programu si například nechal zařadit setkání s někdejší šéfkou americké diplomacie Madeleine Albrightovou či dokonce i s generální tajemníkem OSN Pan Ki-munem.
K obojímu se v rozhovoru pro sobotní MF Dnes dostal i Telička: „Nevím, jestli chce být budoucím premiérem, o tom jsme se nebavili,“ uvedl na adresu šéfa ANO. „Myslím však, že si uvědomuje vztah mezi domácí a zahraniční politikou, a to velmi dobře chápe. Ale je tam i něco jiného. Mám pocit, že ho zahraniční politika začíná bavit,“ dodal Telička.
Telička se stal jednou z tváří ANO sice už dřív – již v létě 2013 – a v následujícím roce vedl kandidátku hnutí do Evropského parlamentu, mezitím ale ustoupil do pozadí. To se opět změnilo letos v únoru, kdy se na sněmu hnutí stal Babišovým mužem pro zahraniční politiku.
Následně začaly z Babišova hnutí vycházet i zřetelnější názory na tuto oblast.Na začátku března například Babiš řekl, že nesouhlasí s rozdělením Ukrajiny a že z Ruska přichází hrozba mafiánského státu. Minulý týden se společně s dalšími ministry za ANO postavil proti tomu, aby se prezident Miloš Zeman zúčastnil vojenské přehlídky v Moskvě konané k 70. výročí konce druhé světové války. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán – nestraník nominovaný za ANO – dokonce podle informací serveru Echo24.cz patřil během vládního jednání k nejhlasitějším odpůrcům Zemanovy účasti.
Dále čtěte: Proti Zemanově cestě do Moskvy se nejvíc ozýval Pelikán