Kolaboranti u Rusů? Foldyna chce odvolat Schwarzenberga

Kolaboranti u Rusů? Foldyna chce odvolat SchwarzenbergaAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Karel Schwarzenberg by měl být odvolán z čela zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Usiluje o to aspoň poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna za Schwarzenbergův výrok o kolaborantech, kteří navštívili ruskou ambasádu. Spojence mezi svými kolegy Foldyna zatím ale nenašel.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil české politiky, kteří se 9. května zúčastnili slavnostní recepce ke Dni vítězství na ruské ambasádě za kolaboranty. „Ano uctít padlé, uctít Den vítězství, ale v tuto dobu návštěva ruského velvyslanectví znamená také jistou solidaritu s dnešním postojem Ruské federace s její dnešní politikou a proti tomu jsem,“ řekl Schwarzenberg.

„Myslím si, že by člověk, který považuje lidi, kteří přišli na velvyslanectví na Den osvobození od fašismu, na Den vítězství nad fašismem za kolaboranty, neměl být předsedou zahraničního výboru,“ reagoval na vyjádření bývalého ministra zahraničí Schwarzenberga poslanec Foldyna v pořadu ČRo Plus Pro a proti. Foldyna chtěl navrhnout Schwarzenbergovo odvolání z čela zahraničního výboru na zasedání stranického klubu.

Za Schwarzenberga se postavil šéf ODS...

Sociální demokracie však dala najevo, že s jeho návrhem nechce mít příliš společného. „Pan kolega Foldyna nám tuto informaci krátce sdělil, ale poslanecký klub se tím zatím detailněji nezabýval,“ konstatoval na dotaz deníku ECHO24.cz šéf sociálnědemokratického klubu poslanců Roman Sklenák. A dodal, že je to věcí dotčeného výboru a vedení sněmovny.

Foldynova iniciativa zatím nenalezla širší odezvu ani mimo ČSSD. „ODS by určitě nepodporovala výměnu Karla Schwarzenberga na pozici předsedy výboru. Jsme rádi, že bývalý ministr zahraničí, člověk s velkými zkušenostmi ze zahraniční politiky, který se také těší respektu našich zahraničních partnerů, stojí v čele tohoto výboru,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Každý politik musí odpovědně zvažovat, zda v mezinárodní situaci, ve které jsme, a při způsobu, jakým se chová Ruská federace ve vztahu k ukrajinské krizi, je vhodné přijmout takovéto pozvání. Já si myslím, že ne,“ dodal šéf občanských demokratů.

„Myslím, že důležitý podprahový signál byl to, kdo na ambasádě byl a nebyl. Den vítězství považuji za velmi výrazný svátek, ale jít na ruskou ambasádu v kontextu Krymu jsem nepovažoval za vhodné.“

Koaliční ANO ani lidovci se do debaty o výrocích Foldyny a Schwarzenberga pouštět nechtějí. „Na jednu stranu samozřejmě sociální demokrati používají silné výrazy typu Sudeťáci i vůči Schwarzenbergovi. Na druhou stranu použil silná slova zase on,“ řekl pro ECHO24.cz vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). „Myslím, že důležitý podprahový signál byl to, kdo na ambasádě byl a nebyl. Den vítězství považuji za velmi výrazný svátek, ale jít na ruskou ambasádu v kontextu Krymu jsem nepovažoval za vhodné,“ doplnil.

„Vůbec jsem tuto debatu nezaznamenal. A 9. května jsem měl dovolenou,“ zmínil předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

...podle komunistů by se měl šéf TOP 09 víc kontrolovat

Nejvíc rezonuje Foldynův postoj u komunistů, ani tam nemá jednoznačnou podporu. „Mluvit o kolaboraci při Dni vítězství je nesmysl. Někdo to může brát jako urážlivé, to chápu. Pan předseda zahraničního výboru se svými diplomatickými zkušenostmi by měl více kontrolovat to, co říká,“ prohlásil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Na adresu Schwarzenberga dodal: „Určitě mu to čest nedělá. Iniciovat výměnu předsedy výboru je věc složitější. Oddělme věci na Ukrajině od Dne vítězství.“

Recepce na ruském velvyslanectví v Praze se zúčastnili například bývalý prezident Václav Klaus nebo předseda KSČM Vojtěch Filip a řada poslanců a členů ČSSD a KSČM a také zahraniční diplomaté. Naopak nedorazil nikdo z členů vlády, šéfové obou komor parlamentu ani prezident Miloš Zeman.

Čtěte také: Vláda i Zeman bojkotují ruskou recepci. Přijel Klaus i antisemita Bartoš

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz