Ostrý start obstrukcí. Proti služebnímu zákonu je i Jandák z ČSSD

OBSTRUKCE VE SNĚMOVNĚ

Ostrý start obstrukcí. Proti služebnímu zákonu je i Jandák z ČSSDAKTUALIZOVÁNO
Poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD, vpravo) se ve sněmovně zostra opřel do návrhu služebního zákona, který prosazuje vládní koalice, které je sám součátí Foto: Foto: ČTK
1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ve třetím týdnu mimořádné schůze se poslanci konečně dostali ke třetímu čtení služebního zákona a strávili s ním první tříhodinovku. Očekávanou kritiku a dlouhé projevy opozice opepřil sociální demokrat Vítězslav Jandák. Koaliční poslanec se proti návrhu zákona, který má odpolitizovat státní správu, ostře postavil a připojil se k výzvám TOP 09 a ODS k dalšímu jednání politických špiček.

Debata o služebním zákonu začala ve středu symbolicky takřka za pět minut dvanáct. Hned zkraje vystoupil šéf Úsvitu Tomio Okamura s návrhem, že než poslanci najdou na zásadní normě shodu, měli by ji místo nekonečných hádek vrátit do druhého čtení.

Jeho výzvu ale nikdo nevyslyšel a hned další vystoupení odstartovalo očekávanou obstrukční bitvu. Vyostřenou debatu překvapivě nevyvolal žádný z opozičních poslanců, ale ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Ten se obul do požadavků opozice na korekci služebního zákona.

Dienstbier rozlítil opozici

„Způsob, jakým byly předneseny čtyři podmínky opozice – a jde o zásadní koncepční změny – je vyděračský. Navíc je ten přístup hloupý. Jinak to nejde říci. Pokud tu totiž opozice povede dlouhou obstrukci, začne 1. ledna příštího roku platit původní služební zákon,“ prohlásil od řečnického pultíku Dienstbier.

To rozlítilo poslance TOP 09 Františka Laudáta, který na ministrova slova reagoval zdlouhavým čtením a vysvětlováním čtyř požadavků opozice. A po několika týdnech slibů tak začal s obstrukcemi, o nichž někteří opoziční poslanci tvrdí, že je klidně povedou až do konce volebního období.

„Pokud si někdo spolupráci s opozicí představuje tak, že nám dá zadání a řekne, napište si to a vraťte si to do druhého čtení, tak takto si tu spolupráci nepředstavujeme.“

„Nechtěl jsem zneužívat svého přednostního práva. Ale vedla mě k tomu slova ministra Dienstbiera. Vzhledem k tomu, že zákon ve znění, ve kterém se ho snažíte protlačit, může znamenat zásadní ohrožení nezávislosti některých institucí a kvality státní správy, chci vám sdělit, že vydržíme a uděláme všechno pro to, abychom alespoň některé z těchto požadavků prosadili,“ avizoval Laudát.

Šéf zákonodárců sociální demokracie Roman Sklenák zkoušel plénum přesvědčit, že vládní koalice věnovala projednávání normy dost času. „Řada návrhů opozice byla zapracována do komplexního pozměňovacího návrhu, který předložila koalice. Například v prostupnosti státní správy,“ zmínil. K přístupu TOP 09 a ODS byl ale kritický podobně jako Dienstbier. „Pokud si někdo spolupráci s opozicí představuje tak, že nám dá zadání a řekne, napište si to a vraťte si to do druhého čtení, tak takto si tu spolupráci nepředstavujeme,“ zlobil se.

„Chci se zeptat, kde je ministr bez práce pan Dienstbier? Kde je ministr vnitra Chovanec? Kde je předseda vlády Sobotka? To je výsměch?“

Vystoupení Sklenáka vyvolalo smršť poznámek. Například poslankyni Janě Černochové (ODS) se nelíbilo, že v tu chvíli nebyli ve svých lavicích ministři z ČSSD. „Chci se zeptat, kde je ministr bez práce pan Dienstbier? Kde je ministr vnitra Chovanec? Kde je předseda vlády Sobotka? To je výsměch?“ horovala Černochová.

„Ministra bez práce“ se zastal až zpravodaj Chvojka

Přítomnost jednotlivých ministrů – především Chovance, pod kterého spadá celá státní správa – řešili zástupci opozice opakovaně. Dienstbier pak z více stran získal označení „ministr bez práce“. Proti tomu se postavil zpravodaj zákona Jan Chvojka (ČSSD), podle kterého ministr pro lidská práva svoji práci vykázal právě na příkladu služebního zákona.

Poslanec Ivan Adamec z ODS přispěl zkušenostmi ze Slovenska, kde podle něj přerostli po zavedení státní služby byrokraté politikům přes hlavu. „Úředníci se začali chovat velmi specificky, mají pocit nenahraditelnosti,“ zmínil. Problém s tamějším generálním ředitelstvím byl například v tom, že úředníci vybraní v Bratislavě nebyli přijatí v místních kolektivech v jednotlivých regionech.

„Heslo, pod kterým je tento zákon vytvářen, je: Všechna moc našim byrokratům,“ uvedl šéf občanských demokratů. Podle něj je cílem normy na úřadech zabetonovat stovky úředníků navázaných na ČSSD a hnutí ANO.

Předseda ODS Petr Fiala kritizoval, že je zástupci koalice nepřizvali zatím ke společnému jednání, po kterém opozice vytrvale volá. „My tady neobstruujeme proto, že nechceme žádný služební zákon. My pouze chceme jednání o tomto zákonu,“ zmínil.

„Heslo, pod kterým je tento zákon vytvářen, je: Všechna moc našim byrokratům,“ uvedl šéf občanských demokratů. Podle něj je cílem normy na úřadech zabetonovat stovky úředníků navázaných na ČSSD a hnutí ANO. Přispěl i s fotbalovou paralelou, podle které by navržený model státní služby znamenal pro prvoligový tým prakticky jistý přestup, protože by na sedm let zvolený kapitán prakticky nemusel poslouchat trenéra a mohl rozhodovat o hráčích sám.

Svérázně na lídry opozice navázal svým vystoupením koaliční poslanec Vítězslav Jandák. „Ten zákon není dobrý,“ přiznal s tím, že vlastně fandí opozici, aby dlouhými řečmi jeho přijetí zabránila. Vrátil se i k normě, která vstoupí do praxe bez přijetí této novelizace.

Fiala a po něm i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg vyzvali vládní koalici k tomu, aby ve věci služebního zákona zasedli k jednacímu stolu a na podobě klíčové normy se zkusili ještě domluvit.

Svérázně na lídry opozice navázal svým vystoupením koaliční poslanec Vítězslav Jandák. „Ten zákon není dobrý,“ přiznal s tím, že vlastně fandí opozici, aby dlouhými řečmi jeho přijetí zabránila. Vrátil se i k normě, která vstoupí do praxe bez přijetí této novelizace. „Ten zákon z roku 2002 – a já miluju pana prezidenta Zemana – je taky blbej. Ale my děláme jenom blbou dikci bez ducha,“ zlobil se herec a exministr kultury za řečnickým pultem.

Středeční debatu uzavřel dlouhým rekapitulačním vystoupením Leoš Heger z TOP 09. Poslanci budou o služebním zákonu jednat znovu v pátek. K řečnickému pultu se první opět postaví Heger, který svoji řeč nedokončil.

Vystoupení Vítězslava Jandáka (ČSSD) ke služebnímu zákonu
Jsme tu od toho, abychom projednali novelu služebního zákona. Když vidím to umírání sněmovny a vidím tu touhu, někdy vyslovenou, někdy nevyslovenou o to tom, abychom znova tento a v uvozovkách kvalitní materiál probrali a znovu se dopídili k něčemu, co bude vyhovovat především této zemi, ne naší ješitnosti, tak vás prosím, pojďme si sednout, nemučme se tady! Vždyť tohle je k ničemu, co tu děláme! (Potlesk.) Vy žvaníte, abyste zaplácli čas, a my se nudíme a říkáme si, prokrista, ještě ať mluví, ať tu blbost nepřijmeme! Taková je pravda! (Pobavení a potlesk vpravo.) A mně to je jedno, protože mně je 67 let. Mě už nečekají žádné posty, proto mám a budu se chovat podle ústavy, budu mluvit podle svého svědomí! Ten zákon není dobrý! Všichni to víme. Zákon z roku 2002 - a já miluju prezidenta Zemana, je také blbej! On ten zákon, víte, každý zákon má nějakou dikci a má především ducha. A my bychom měli jako zákonodárci se dívat na obě tyto části zákona - na filozofii, ducha zákona a potom na dikci. Ale my děláme jenom to, že nám EU nakáže, a my uděláme blbou dikci bez ducha! A to je špatně! Pojďme se zamyslet nad duchem toho zákona. Ten zákon ve své podstatě brzdí demokracii v téhle zemi! Tady nebudou vládnout volení zástupci lidu, tady budou vládnout ušlechtilí lidé určení někým ušlechtilým! A to je špatně. (Potlesk zprava.) Ale bohužel, nebo díky bohu, já nevím, jsme součástí EU, je tam více pozitiv a na tom si stojím. Tam jde jenom o to, abychom tedy splnili to, co máme, a EU neříká: Zákon bude znít takto. Vytvořte zákon, Češi, Moravané a Slezané. Dobře, vytvořme ho, ale nevytvoříme blbej zákon!
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz