2 Pád ministra školství

Chládek dojel na šikanu. Je to mediální lynč, brání se

, AKTUALIZOVÁNO

Premiér Bohuslav Sobotka navrhne v nejbližších dnech odvolání ministra školství Marcela Chládka (oba ČSSD) a bude vybírat nového kandidáta na tento post. Premiér to oznámil dnes večer v tiskovém prohlášení, které jeho úřad rozeslal do médií. ECHO24.cz už dříve jako první informoval, že Sobotka si Chládka povolal na kobereček. Sobotka návrh na Chládkovo odvolání zdůvodnil informacemi v dnešní MF Dnes, podle nichž ministr šikanoval podřízené na svém ministerstvu. Chládek to ale označil za „lynč Babišových médií“.

„Pokládám Marcela Chládka za nejlepšího ministra školství za posledních deset let, z mého pohledu předsedy ČSSD ale přestal splňovat přísné nároky, které spojuji s tím, když sociální demokrat vykonává vysokou ústavní funkci člena vlády,“ uvedl premiér.

Chládek by se tak měl stát prvním ministrem za sociální demokracii, který by byl ze Sobotkovy vlády odvolán. „Respektuji rozhodnutí pana premiéra. Osobně důvody k tomu, abych rezignoval, nevidím. Jsem přesvědčen, že by se nemělo ustupovat připravenému lynči médií, které vlastní Andrej Babiš, taková akce totiž v budoucnu může být použita proti jakémukoli členovi vlády včetně premiéra,“ prohlásil Chládek k situaci a dodal, že za svými kroky si stojí a blíže se vyjádří na páteční tiskové konferenci.

Jak Sobotka dále uvedl ve svém zdůvodnění, MF Dnes sice nelze považovat za nezávislé médium – deník patří předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi – premiér ale nechce „zveřejněné informace zlehčovat“. Sobotka podle tiskového prohlášení respektuje, že Chládek by svou rezignaci považoval za přiznání viny. „Při našem dnešním rozhovoru ministr Chládek nařčení publikovaná v MF Dnes odmítl jako nepravdivá, chce se proti nim bránit,“ uvedl premiér.

Čtěte také: ‚Řval na mě, ať držím hubu.‘ Chládka viní ze šikany

„Děkuji Marcelovi Chládkovi za velký kus práce, který v náročné funkci ministra školství udělal pro potřebné změny v našem školství, zrychlení čerpání peněz z evropských fondů, pro zlepšení transparentnosti ve financování sportu nebo pro posílení společenského postavení pedagogů a zlepšení odměňování všech pracovníků ve školství,“ dodal premiér směrem k odvolanému ministrovi.

Šikana podřízených

MfD ve čtvrtečním vydání napsala, že za 16 měsíců, kdy Chládek úřaduje, odešlo z pracovnic, které jsou s ministrem v každodenním kontaktu, devět žen, desátá si vzala neplacené volno. Chládek u Sobotky rychlé změny svých podřízených obhajoval už loni tím, že je náročný šéf. Přesto si jeho pracovníci nadále stěžovali na šikanu. „Nechtěl jsem si nechat líbit, jak na mě ten člověk řval, ať držím hubu,“ řekl pro MfD ministrův bývalý řidič Miroslav Kareta s tím, že jeho zážitek není zdaleka ojedinělý.

Deník uvádí, že disponuje zvukovými záznamy výpovědí úřednic, které ministrovo chování už údajně odmítaly trpět. Chládek oponoval, že to jsou nesmysly a pouhé drby. Pro ECHO24.cz Chládek k obvinění doplnil: „Za svojí prací si stojím. Jedná se o cílený bulvární útok spojený se střetem majitele MF DNES ohledně rozpočtu na rok 2016. Nenechám se tímto způsobem zastrašit.“

Přinese odvolání prospěch?

Předseda školského výboru Jiří Zlatuška (ANO) považuje chystané odvolání ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) za krok, který ministerstvu jen prospěje. Zveřejnění informací o šikaně podřízených bylo poslední kapkou, řekl Zlatuška ČTK. Je tedy přesvědčen o tom, že premiér neměl jinou možnost.

Poslanec ANO Zlatuška poznamenal, že v řadách sociální demokracie byli při vyjednávání koaliční smlouvy možná vhodnější kandidáti na tento post. „Byli tam také lidé, kteří mají konzistentnější postoje a u nichž by se bylo možné nadít toho, že pro školství udělají více než jen PR,“ poznamenal. Konkrétně ale jmenovat nechtěl. Vzhledem k tomu, že ministerstvo školství patří ČSSD, nechce svému koaličnímu partneru radit přes média.

Čtěte také: Za koho kope ministr Chládek?

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.