2 Nová tramvajenka

Praha má Lítačku. „Lidé to to tak chtěli,“ říká Krnáčová

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Řekla to pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pilotní projekt město spustí 1. března. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají. Primátorka zároveň novinářům rozdala funkční karty, které jsou zelené s bílofialovými motivy.

Pilotní projekt Lítačky odstartuje podle primátorky 1. března 2016. Nové karty bude magistrát vydávat ve Škodově paláci, v místech na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, kde dříve vydával řidičáky.

„Náklady se nevyšplhaly ani na dva miliony korun. Nikdo nás nemůže vydírat a se systémem si můžeme dělat, co chceme,“ řekla Krnáčová.

Vedení města podle primátorčina poradce Marka Prchala vyhodnotilo na 5727 zmínek o názvu karty na internetu. „Monitorovali jsme všechny sítě a přestože vznikly skupiny proti Lítačce, víc lidí se přiklonilo k názvu Lítačka,“ řekl Prchal s tím, že ve výsledku se k Lítačce přiklonilo asi 52,7 procent lidí. Při průzkumu město analyzovalo i facebookové profily tzv. influencerů, tedy lidí, kteří mají svými příspěvky vliv na větší množství uživatelů.

Tři druhy opencard nahradí jen dva Lítačky

Praha bude vydávat o jeden typ Lítačky méně, než kolik vydává opencard. Lidé si budou moci pořídit pouze anonymní Lítačku nebo kartu na jméno s registrací osobních údajů u dopravního podniku (DPP). Karta na jméno bez registrace údajů k dispozici nebude. Řekl to šéf městské firmy Operátor ICT Václav Strnad. Lítačku bude možné využívat pouze jako tramvajenku nebo průkaz do městské knihovny, parkovné s ní zaplatit nepůjde.

„Oproti dřívějšímu systému ten nový zjednodušuje,“ řekl Strnad. Cena kuponu na anonymní Lítačce zůstane stejně jako v případě anonymní opencard vyšší, cestující zaplatí měsíčně o stokorunu více, 670 korun.

Oproti opencard ubude jedna z jejích funkcí – možnost zaplatit kartou parkovné v automatech v modrých zónách. Možný tak nebude ani převod peněz z opencard na Lítačku. Pokud lidé mají na opencard peníze, město jim je vyplatí.

Kartu si budou moci lidé pořídit od 1. března ve Škodově paláci v místech, kde byly dříve vydávány řidičské průkazy. Pilotní projekt skončí k 30. červnu 2016. Lítačka nahradí opencard, kterou vlastní 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla na 1,7 miliardy korun.

Čtěte také: Praha odstartovala pilotní projekt k zavedení karty Lítačka

Lítačka Praze od opencard nepomůže, využívá totiž stejný systém

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.