1 Dny do odchodu z eurozóny?

Týdeník ECHO: Konec řecké tragédie. Scénář odchodu

Týdeník ECHO

To, co bylo ještě před pár týdny tabu, se stalo reálnou, a dokonce velmi pravděpodobnou variantou konce roky trvající řecké tragédie. Evropa se začala chystat na odchod Atén z eurozóny poté, co jednání mezi marxistickou vládou a mezinárodními věřiteli uvízla na mrtvém bodě a ztratilo smysl v nich pokračovat. Řekové dostali podle zprávy německého deníku Süddeutsche Zeitung poslední ultimátum. Buď se do pátku dohodneme na pokračování záchranného programu a vy přistoupíte na reformy včetně snížení důchodů a zvýšení daně z přidané hodnoty, nebo se v pátek večer svolá mimořádná schůzka zemí platících eurem. Přes víkend se zavedou kapitálové kontroly. To znamená, že bude omezen výběr z bankomatů. Zavřou se na nějakou dobu banky. Lidé nebudou mít přístup k účtům. Budou omezeny převody peněz do zahraničí. A na hranicích se začne kontrolovat, jestli někdo necestuje s nepovolenou hotovostí. Tím začíná bankrot a odchod Řecka z eurozóny. Banky zůstanou zavřené až do chvíle, než se podaří rozjet novou vlastní měnu.

K tomuto bodu vede řada technických kroků. Klíčové bude především rozhodnutí Evropské centrální banky, co bude dál s přísunem hotovosti do řeckých bank. Ty žily v poslední době jen na kapačkách záchranného programu ECB, který se jmenuje ELA (Emergency Liquidity Assistance). Guvernér ECB Mario Draghi v pondělí 15. června při slyšení v Evropském parlamentu oznámil, že z Frankfurtu přes tento program poslali v posledních měsících 118 miliard eur. „Tato podpora nyní představuje 66 procent řeckého HDP. Je to nejvyšší úroveň ze všech zemí eurozóny.“ Půjčky v rámci systému ELA si mezi sebou dávají jednotlivé centrální banky. Pokud Řecko zkrachuje, je velmi pravděpodobné, že alespoň o část těchto peněz v Aténách přijdou. Draghi řekl, že úvěrové linky pro řecké banky budou pokračovat do chvíle, kdy budou solventní.

Tyto peníze jsou pro Atény ještě důležitější, než se na první pohled zdá. Je to fakticky jediný zdroj. Banky už několik měsíců nemůžou používat jako zástavu za půjčky z ELA řecké vládní dluhopisy. Nakupují za ně ale pokladniční poukázky. To jsou velmi krátké, nejdéle několikadenní půjčky vládě. Z nich prakticky žije a financuje provoz státu.

Hodiny obratu

Až se zpětně bude při rekonstrukcích událostí hledat den D, kdy se poprvé prolomilo tabu řeckého bankrotu a odchodu z eura, najde se nejspíš někde v druhé polovině týdne od 8. do 12. června 2015. Ten týden se podle zpráv Reuters o odchodu poprvé oficiálně mluvilo na večeři zástupců ministrů financí eurozóny v Bratislavě. Začínalo být zřejmé, že představy řecké marxistické vlády a věřitelů jsou neslučitelné. Ve čtvrtek 11. června přišel symbolický odjezd zástupců Mezinárodního měnového fondu z bruselských jednání s prohlášením, že rozpory jsou tak velké, že nemá cenu dál pokračovat.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním vydání Týdeníku ECHO

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.