Zeman hájí Ištvanův šlendrián
Když jste v maléru, kolegové vás podrží. Tak by to mělo fungovat na každém pracovišti. Pravidlo „ruka ruku myje“ platí i v nejvyšších patrech státního zastupitelství. Tady však není jisté, jestli to je z pohledu daňových poplatníků úplně nejlepší praxe.
Nejvyšší státní zastupitelství prověřovalo známý a dosud živý případ údajného úniku informací. Jde o příběh, který začal 30. září 2014. Tehdy proběhla razie v olomoucké firmě Tesco SW a policisté zabavili telefon jednomu z manažerů, Davidu Tesaříkovi. V něm našli SMS korespondenci o tom, že má být zavřen Tesaříkův „tata“, tedy majitel firmy. To vypadalo, že šéfy Teska SW někdo před razií varoval, i když nepřesně. Proto začal příslušník Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Milan Vaculík SMS zprávu prověřovat. Špatně si ovšem přečetl posudek kriminalistů, podle kterého zprávu o zavření „taty“ Tesařík nedostal z neznámého telefonu, ale ve skutečnosti ji sám někomu neznámému posílal.
Vaculík přesto rok a půl za peníze daňových poplatníků pátral, povzbuzován Jarmilou Ošlejškovou z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Pokud mělo pátrání zjistit, odkud získal Tesařík informace o hrozícím policejním zásahu, pak se pustilo špatným směrem. Přesto muselo být dobrodružné, protože vedlo přes Německo a dostalo se až do blízkosti policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Policista dokonce vyslýchal jeho nezletilého syna. Nakonec skončilo odhalením souvislosti mezi telefonem, na který Tesařík volal, a SIM kartou bývalé Tuhého manželky. Poté byl případ odložen. Výsledky Vaculíkova pátrání ovšem posloužily jako zbraň ve válce policajtů, kterou prezidentovi Tuhému vyhlásili lidé z protimafiánského útvaru, a způsobily dokonce koaliční krizi. Ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) napadlo, že Vaculíkovi s Vošlejškovou nešlo o únik, ale že účelově sháněli materiály pro likvidaci Tuhého. Není divu.
Proč nevyslechnout Tuhého?
Proto se rozhodl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman případ prověřit a minulý pátek publikoval výsledek, ze kterého vyplývá, že skoro všechno bylo v pořádku. GIBS (tedy vyšetřovatel Vaculík) a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (zástupkyně Vošlejšková) prý měly důvod, že se podezřením na únik informací zabývaly. Je sice pravda, že šly špatným směrem, určitě však bylo důvodné a v souladu se zákonem, aby podal vysvětlení prezident Tuhý. Tady zřejmě Zeman a jeho lidé předpokládají, že k nějakému úniku z policejních kruhů stejně dojít muselo, když Tesařík o chystaném zásahu něco tušil. Proč tedy nevyslechnout Tuhého?
Nutno však podotknout, že se o hrozícím zásahu mohla domýšlet i celá řada státních či krajských úředníků, kteří věděli o kontrole Evropské komise i o jejím závěru z července 2014. Kontroloři konstatovali značný nepořádek při nákupech IT techniky do státních úřadů i do krajů a právě na základě jejich zprávy se policie do případu Tesco SW pustila.
Nakonec nejvyšší státní zástupce usoudil, že větší vinu na vyšetřovací chybě nesla GIBS, protože její člověk špatně vyhodnotil SMS zprávu. Státní zástupkyně si toho jen nevšimla. Proto Zeman radí kolegovi, vrchnímu státnímu zástupci Ivovi Ištvanovi, ať chybu se svou podřízenou projedná, že to prý však není na kárné řízení. Ištvan poté Zemanův verdikt ocenil a prohlásil, že už s podřízenou mluvil, a že je tedy všechno v pořádku.
Říká se tomu zamést případ pod koberec a člověk tento postup lidsky chápe. Stejně lidsky se ale dá pochopit, že se Zemanův verdikt nelíbí prezidentovi Tuhému, protože bez důkazu, či aspoň obecného zdůvodnění naznačuje, že s Tesaříkovým varováním mohl mít opravdu něco společného. Pochopitelná je také podrážděná reakce GIBS. Podle Zemanova výkladu učinila zásadní chybu GIBS, podle mluvčí inspekce Radky Šandorové za ni však může vrchní státní zastupitelství. Olomoucká zástupkyně si totiž výslovně vyžádala vyšetřovatele Vaculíka, a ještě mu zakázala mluvit s kolegy i nadřízenými. „Pokud by pokynem dozorové státní zástupkyně nebyly vyloučeny kontrolní a řídící mechanismy, těžko by k takovému pochybení došlo,“ říká reakce GIBS.
Únik zprávy o úniku
Jinými slovy, je v pořádku, že pod přísným dohledem elitních státních zástupců vznikne za osmnáct měsíců vyšetřování úplný šlendrián. A už vůbec není třeba zabývat se tím, že právě tento nepovedený dokument, který měl odhalit únik informací, shodou okolností státním zástupcům také unikne a poslouží k politické kampani hnutí ANO proti ministrovi vnitra z ČSSD. Co špatného by museli představitelé justičního aparátu ještě podniknout, aby to nejvyšší státní zástupce Zeman označil za vážnou chybu?
Asi není třeba zdůrazňovat, že případ, jehož součástí byl před 30 měsíci zátah ve firmě Tesco SW, zatím k soudu nedorazil.