Čelíme globálnímu zániku živočišné říše. Poprvé od dob vyhynutí dinosaurů
ALARMUJÍCÍ VĚDECKÝ VÝZKUM
Hrozí Zemi fatální vymýcení živočichů tak, jak je známe? Rozsáhlý vědecký výzkum odhalil, že se množství živočišné populace na planetě snížilo od roku 1970 o alarmujících 58 %! „Poprvé od vyhynutí dinosaurů před 65 miliony lety čelíme globálnímu zániku živočišné říše,“ varuje expert.
Výzkum Světového fondu na ochranu přírody, The Living Planet a Zoologické společnosti Londýn varuje, že pokud by tento trend pokračoval, tak by do roku 2020 vymřely dvě třetiny obratlovců. Největší ztráty se týkají zvířat žijících v jezerech, řekách a mokřadech, informovala BBC. „Pozorujeme silné úbytky druhů ve sladkovodním prostředí – tady se jedná o úbytek 81 % od roku 1970,“ řekl Dr. Mike Barrett, šéf Světového fondu na ochranu přírody.
Ohrožení se však týká drtivé většiny druhů. Vedle živočichů žijících ve sladkovodním prostředí jsou ve velkém ohrožení afričtí sloni. Za jejich masivní úbytky mohou především pytláci. Stejně tak smutný osud potkává žraloky. Důvodem je podle výzkumu přemíra lovu ryb obecně.
Vedle BBC o masivním úbytku živočichů informoval například i Telegraph, který uvádí, že svět čelí největšímu úbytku živočichů od dob vyhynutí dinosaurů – jen za posledních 50 let vyhynulo sedm z deseti savců, ptáků, ryb a obojživelníků.
„Poprvé od doby vyhynutí dinosaurů před 65 miliony lety čelíme globálnímu zániku živočišné říše. Dochází k tomu všude,“ komentoval situaci Barrett.
Elephant in Namibia - A beautiful Elephant photographed recently for World Wildlife Fund in Namibia. - RT y Sígueme pic.twitter.com/gxYAO890Ya
— Dr Vicente Nario (@DrBicentenario) 4. května 2016
K alarmujícím ztrátám prý výrazně přispívá lidská činnost, obchod s volně žijícími živočichy, znečištění, změny klimatu a ztráty přirozeného prostředí. „Víme, jaké jsou příčiny a víme, jakou škálu důsledků má lidská činnost na přírodu a populace živočichů. Skutečně je to teď jen na nás, abychom začali jednat,“ prohlásil Barrett.
Vědci uvedli, že populace obratlovců vymírají v průměru o 2 % za rok. Varují, že pokud nenastane změna, úbytek živočišné populace dosáhne 67 % na konci dekády (v kontextu hodnot z roku 1970).
„Lidé, podnikatelé a vlády musí jednat, abychom dosáhli udržitelného rozvoje. Pořád je šance situaci zvrátit,“ uvedl také Barrett. Doplnil ho Marco Lambertini, generální ředitel Světového fondu na ochranu přírody: „Vstupujeme do nové éry v historii planety. Do éry, ve které jsou místo přírodních sil hlavními hybateli změn na planetě lidé.“
Nicméně ozývají se i hlasy, které kritizují metodiku provedeného výzkumu. Podle nich se prý zjištěné hodnoty mj. nedají aplikovat na celou planetu.