1 Burkiny v českých koupalištích

Na západě Čech si v burkinách nezplavete, jsou proti provozním řádům

, NOVÉ

Témata: ,

Nošení takzvaných burkin, tedy koupacího úboru zahalujícího celé tělo, které používají ženy muslimského vyznání, se v České republice nesetkává s velkým pochopením. Podle informací, se kterými přišel server deník.cz, zakazuje nošení takovýchto „plavek“ i valná většina bazénů, akvaparků a koupališť v Západních Čechách.

Základním bodem, na který se většina provozovatelů veřejných plováren odvolává, je provozní řád. Podle toho je prý nošení plavek zahalujících celé tělo nepřípustné. „Provozní řád takovou alternativu neumožňuje a zatím jsme o jeho změně neuvažovali. Pokud nám město jakožto majitel dá pokyn, abychom novinku začlenili, uděláme to,“ uvedl pro deník.cz Tomáš Kotora, ředitel plzeňského bazénu na Slovanech.

Podobná situace přitom panuje na většině ostatních západočeských koupališť. Burkiny jsou podle všeho naprosto vyloučeny na plovárnách v Rokycanech či v Klatovech. Přísná pravidla pro koupací úbor platí pak i v karlovarském bazénovém centru KV Arena. Tam však zatím problém s burkinami řešit nemuseli a to i přesto, že je lázeňské město vyhledávanou destinací muslimských turistů. Bez zkušeností jsou v tomto ohledu pak například v Chebu, Tachově či Domažlicích. „Zatím jsme se nesetkali s tím, že by někdo na koupaliště nebo do bazénu přišel v oděvu zakrývajícím obličej.“ řekl serveru Kamil Báča, vedoucí plaveckého areálu v Tachově.

Pochopení pro burkiny pak mají pouze v malém počtu bazénů, například v Sušici či v sokolovském Michalu by celotělové plavky nevadily. „U nás je vše povoleno. Lidé se mohou koupat klidně v kožichu, pokud v něm přijdou,“ cituje denik.cz vyjádření Karla Kotouse ze sokolovského koupaliště.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ovšem kromě burkin mají provozovatelé plováren problém i s takzvanými bermudami, tedy šortkami s dlouhými nepřiléhavými nohavicemi. Přestože je tento druh oděvu prodáván v obchodech často pod označením plavky, nemá dle odborníků s plavkami co dělat. „Pokud je někdo nosí na koupání v moři nebo rybníku, je to jen jeho věc. Tam ale neplatí přísné hygienické předpisy jako u bazénů a akvaparků,“ cituje ředitele domažlického bazénu Jiřího Houšku server deník.cz. „Šortky z plátna či bavlny, s kapsami, zipy, kovovými knoflíky či jinými ozdobami ničí zařízení bazénu a výrazně zhoršují kvalitu vody,“ doplnil Houška.

Problematika burkin na českých koupalištích se začala řešit poté, co se před nedávnem na internetu objevila fotka a video muslimek v celotělových plavkách v čestlickém akvaparku. Jak jsme již psali, někteří lidé si na sociálních sítích začali stěžovat na přítomnost muslimských žen v bazénu a vyjadřovat obavu ohledně hygienických návyků muslimek. Plavky burkini totiž připomínají normální pouliční oděv muslimských žen.

Více čtěte zde: Muslimky v českém akvaparku vyvolaly pozdvižení

Češkám burkiny, muslimkám bikiny

Burkiny dorazily do Maďarska. Vedení lázní ženy vyhodilo

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.