1 Případ nákupu dluhopisů Agrofertu

Policie musí zjistit, kde vzal Babiš 1,5 miliardy, píše Láska

, NOVÉ

Témata: , ,

Senátor, advokát a bývalý policista Václav Láska (SZ) na svém facebookovém profilu popisuje, jak snadno by zjistil, zda se ministr financí Andrej Babiše (ANO) dopustil případného trestného činu. Babiš je kvůli nákupu dluhopisů vyšetřován hospodářskou kriminálkou. O trestním oznámení informoval tento týden server Echo24. Láska uznává, že postup Babiše byl sám o sobě asi legální. Přesto si ale myslí, že v plánu našel slabinu. „Kde vzal Andrej Babiš 1,5 miliardy na dluhopisy,“ ptá se Láska. Pokud Babiš nedokáže prokázat, kde peníze získal a jak je zdanil, jedná se prý jasně o trestný čin.

Mezera v zákoně o daních z příjmů pro fyzické osoby pomohla Babišovi ušetřit desítky milionů na daních. Stačil mu na to jednoduchý trik, který využíval díru v zákoně, který vydala vláda za ministra financí Miroslava Kalouska. Babiš nakoupil dluhopisy Agrofertu, každý v hodnotě 1 Kč, za 1,5 miliardy korun. Ročně si tak přijde na 90 milionů, které nemusí danit.

„Buď Andrej Babiš prokáže, že dluhopisy zakoupil za své úspory (1,5 miliardy korun), což se zjistí jednoduše, předložením daňových přiznání, z nichž takový příjem (plus životní náklady) bude vyplývat. A pak bych zůstal u toho, že AB jen využil mezery v zákoně, ale bez trestněprávního aspektu,“ vysvětluje Láska i když podle něj by to byl zvláštní počin od člověka, který svoji následnou politickou kariéru postavil na tom „že zařídí, aby se daně platili řádně.“

„Já bych se ale zaměřil na otázku, zda svým jednáním nespáchal trestný čin. A myslím, že odpověď nebude složitá,“ prohlašuje senátor a bývalý vyšetřovatel. Buď tedy koupil Babiš dluhopisy ze svých úspor legálně. Anebo z půjčky. „Pravděpodobně od Agrofertu. Nebo dokonce žádných 1,5 miliardy neexistovalo a jednalo se o fiktivní účetní operaci. V obou případech se jedná o trestný čin jak vyšitý,“ píše na svém FB bývalý vyšetřovatel kriminality.

Trestní oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku přijala policie v pondělí kolem poledne. O případu jako první informoval server Echo24. Nyní policie vyšetřuje, jestli skutečně došlo ke spáchání trestného činu. Láska očekává od policie odpověď na základní otázku: Kde vzal Andrej Babiš 1,5 miliardy na nákup dluhopisů a jakými důkazy je takový závěr podložen.

 

Čtěte také:

Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

Babiš řešil udavačský web v médiích. Pak tvrdil, že o něm nevěděl

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.