‚Ne znamená ne.‘ Němci učí běžence, jak se chovat během karnevalů

Informační letáky v azylových centrech

‚Ne znamená ne.‘ Němci učí běžence, jak se chovat během karnevalůNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Některá německá města dělají předběžná opatření v souvislosti s blížící se karnevalovou sezónou. Například v západoněmeckém Bonnu zašel hlavní organizátor místního karnevalu osobně do azylového centra, aby uprchlíkům rozdal informační letáky. Na letácích se píše, jak se mají lidé během tradičních oslav chovat. Azylanti se tak dozvídají například to, že nemají obtěžovat ženy a močit na veřejnosti.

Letáky se v první řade snaží uprchlíkům přiblížit, že v Německu vůbec existuje něco jako karnevalové oslavy. „Karneval je tradice stará několik století. Lidé si oblékají zábavné kostýmy, slaví, zpívají a společně tančí,“ píše se na letácích podle britského deníku The Independent. Na letácích se kromě toho píše, že k oslavám se může připojit každý. Musí při tom ale dodržovat některá pravidla.

Čtěte také: Místo poučení satira. Německý komiks pro uprchlíky baví na internetu

Jedním z takových pravidel je například to, že účastníci karnevalu by neměli obtěžovat ženy. Letáky v této souvislosti hovoří o zvyku líbání na tvář, který je neoddělitelnou součástí karnevalů a kterému se v němčině říká „Bützen“. V letácích se píše, že když azylanti uvidí, jak ostatní muži líbají ženy na tváře, nemají si to vykládat tak, že si mohou dovolit vše, co se jim zlíbí. „Muž a žena musí s polibkem vždy souhlasit. Ne znamená ne,“ píše se v této souvislosti na letácích.

Podoba informačních letáků se v jednotlivých městech liší. Například ty, které se týkají karnevalu v Bonnu, na sobě mají nápisy v arabštině, perštině, angličtině a francouzštině. Liší se i způsob, jakým se letáky k uprchlíkům dostanou. Například v Bonnu zašel šéf místního karnevalu do zdejšího azylového centra, aby je uprchlíkům rozdal osobně. Podobné letáky ale běženci dostali i v Kolíně nad Rýnem.

Letáky se kromě všeobecných informací o karnevalu a obtěžování žen věnují i pití alkoholu. „Mnozí lidé v Kolíně budou během karnevalu pít pivo nebo jiné alkoholické nápoje. Pochopitelně se ale nejedná o žádnou povinnost. Zpívat, bavit se a tancovat můžete i bez alkoholu,“ píše se v letácích podle britského Daily Mailu. Úřady zde zároveň upozorňují, že „močení na veřejnosti je zakázáno“.

K rozdávání letáků se představitelé německých měst uchýlili po zkušenostech ze silvestrovské noci, kdy několik stovek německých žen nahlásilo krádeže a sexuální obtěžování ze strany mužů severoafrického vzhledu. Později se totiž ukázalo, že mezi útočníky byli i azylanti, kteří do Německa přišli v rámci loňské migrační vlny.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články