1 Potřebují inspektoři větší ochranu?

Falešná identita, odemykání skladů... Zeman má na stole pravomoci ČOI

NOVÉ

Témata: ,

Už jen podpis prezidenta Miloše Zemana stojí v cestě rozšíření pravomocí inspektorům České obchodní inspekce (ČOI). Pokud Zeman novelu podepíše, inspektoři ČOI budou mít nově možnost vystupovat pod falešnou identitou. Právě kolem tohoto bodu se vedla nejbouřlivější diskuze mezi poslanci i senátory. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) ale veškerou kritiku odráží. Podle něj je to cesta, jak ochránit soukromí inspektorů a navíc vést účinný boj za ochranu spotřebitelů.

Ministr Havlíček (ČSSD), jehož resort návrh předkládal, tvrdí, že je to jedna z nutných změn, která reaguje na reálný problém. Když totiž inspektor vystupuje jako spotřebitel a musí poskytnout své osobní údaje, zbytečně tím ohrožuje svoje soukromí. „Tato pravomoc cílí především na kontrolu obchodních praktik tzv. šmejdů, prodeje v autobazarech, apod., kdy spotřebitelé v běžném životě při sepisování smluv předkládají své občanské průkazy,“ řekl pro Echo24.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Například na předváděcích akcích musí inspektoři odtajnit svou identitu a předložit občanský průkaz. Organizátoři tak znají jejich pravou identitu a podle toho si vytvoří seznam, který si mezi sebou i rozesílají. Na další akci tak inspektora s výmluvou, že je už naplněná kapacita, nevpustí.

Ohledně falešné identity se vedla nejbouřlivější diskuze. Třeba poslankyně Jana Černochová (ODS) argumentovala tím, že není v pořádku, aby inspektoři, kteří nejsou příslušníky ozbrojených ani bezpečnostních sborů, měli de facto neomezené právo někoho kontrolovat. „Dokonce v utajení, v převlecích, s identitou, která jim bude poskytována v rámci nějakého krytí,“ prohlásila ve sněmovně. Další kritické hlasy namítaly, že inspektoři budou tuto pravomoc zneužívat.

Havlíček však upozorňuje, že chystaná novela nic na současném systému kontrol nezmění a vylučuje také, že by pravomoc falešné identity mohla být zneužívaná. „Změněnou identitu bude inspektor moci využít pouze na základě speciálního pověření k výkonu konkrétní kontroly,“ dodal s tím, že ČOI musí mít širokou škálu nástrojů, které jí umožní prokázání protiprávního jednání a zároveň přijetí opatření, které tomu zabrání.

Mluvčí ČOI Jana Jelínková pro Echo24 doplnila, že vše bude podléhat kontrole jak ze strany nadřízených, tak ze strany ministerstva, případně Národní bezpečnostního úřadu. Krycí prostředky podle ní budou používány ve výjimečných případech a naprostá většina kontrol bude probíhat stejně jako dosud. „Ani v případě použití krycích prostředků se pro podnikatele nic zásadního nezmění. Bude seznámen s tím, že se jednalo o kontrolu ČOI, dostane protokol o kontrole, proti kterému bude moci podat námitky. Jediný rozdíl bude v tom, že se podnikatel nedozví skutečnou totožnost inspektora. Podnikatelé se tedy v tomto smyslu nemají čeho obávat,“ řekla.

Kromě falešné identity však inspektoři získají i pravomoc vstoupit do uzamčených prostor. Jak totiž uvádí ministerstvo, například při kontrolách na tržnicích se běžně stává, že při první kontrole se prodejci navzájem varují a padělky ze stánků schovávají do uzamykatelných kontejnerů nebo skladu, kam inspektoři nemají právo vstoupit.

Novela zákona přinese změny také pro provozovatele webhostingu. Nově budou mít povinnost identifikovat toho, kdo si u nich pronajímá webový prostor. ČOI to zdůvodňuje případy, kdy vznikají podvodné internetové obchody, které na stránkách uvádí neúplné či lživé informace o provozovateli – například neexistující IČ. Pracovníci ČOI v tom případě ale nemají žádnou možnost zjistit, kdo internetový obchod skutečně provozuje.

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček pro Echo24 uvedl, že se prezident novelou zákona o České obchodní inspekci stejně jako dalšími zákony, které mu byly doručeny, bude zabývat v tomto týdnu. To, jaký má pan prezident k navrhovaným změnám postoj, ale komentovat odmítl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

„Čuňata“ a „vymyté mozky“ ve sněmovně. ČOI asi získá falešnou identitu

Chyby téměř u poloviny, ČOI kontrolovala prodej alkoholu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.