Němci si vozí domů uprchlíky v kufru

Jak dostal přes hranice imigranta

Němci si vozí domů uprchlíky v kufruNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Němečtí aktivisté, kterým se nelíbí postup Evropské unie v otázce uprchlictví, spustili vlastní kampaň na pomoc běžencům. Nabádají Němce, kteří se chystají do Itálie, aby při zpáteční cestě pomohli nějakému uprchlíkovi překročit německé hranice. Několik turistů už takto převezlo běžence ve svých osobních autech při návratu z dovolené. Převážením běženců však lidé porušují zákon a vystavují se riziku pokuty nebo dokonce vězení, jak podotýká německý list Die Zeit.

Bílé auto se prodírá ostrými zatáčkami na horské silnici. Za volantem sedí postarší žena, která se snaží zůstat klidná. Vedle ní sedí manžel, jemuž se rovněž nedaří zcela zakrýt očividnou nervozitu. Nejvyděšenější je však třetí pasažér – mladý uprchlík černé barvy pleti, který sedí na zadním sedadle a nervózně vyhlíží ceduli, jež vyznačuje konec Itálie a začátek Rakouska. Když se cedule po chvíli konečně objeví, všichni tři si viditelně oddychnou…

Výše popsaná scéna je součástí motivačního videa, kterým se aktivisté snaží přimět Němce k pomoci uprchlíkům. Záběry, kdy se postarší manželé i s černým pasažérem blíží k italsko-rakouské hranici, jsou proloženy myšlenkami, které se jim v kritické situaci honí hlavou. „Myslím si, že není fér, že já se můžu svobodně pohybovat a on ne. Kdo má vůbec právo o tom rozhodovat,“ ptá se sama sebe žena za volantem. „Pokud se jedná o zboží a peníze, prosazujeme svobodu pohybu. Když ale prchají lidé, stavíme zdi,“ navazuje na ni manžel.

Lidé už uprchlíky převážejí

Video natočili aktivisté ze sdružení Peng! a má motivovat Němce k tomu, aby s sebou při zpáteční cestě z dovolené vzali nějakého uprchlíka. Na internetových stránkách sdružení je dokonce návod, jak takový převod nejlépe uskutečnit. Člověk se tak například dozví, jak si má připravit auto, kterým úsekům silnic se má vyhnout a nebo co mu hrozí v případě chycení. Stejně tak aktivisté uvádí, jak by měli lidé uprchlíkům pomoct – například by jim podle nich měli dát funkční telefon se SIM kartou.

Deník Die Zeit nedávno zveřejnil příběh tří Němců, kteří ve svém autě přivezli z Itálie uprchlíka.

Přestože je kampaň na převádění uprchlíků teprve v začátcích a musí se nejprve rozšířit – například pomocí billboardů, které aktivisté nechali vyvěsit v Berlíně – někteří Němci už vzali záležitosti do vlastních rukou. Deník Die Zeit nedávno zveřejnil příběh tří Němců, kteří ve svém autě přivezli z Itálie uprchlíka. Ten se do jihoevropské země dostal už v roce 2013 poté, co kvůli válce uprchl z Mali.

Šance na to, že dostane azyl v Itálii, která se pomalu začíná pod náporem uprchlíků z Afriky a Blízkého východu hroutit, však byly malé. Má prý ale přátele na jihu Německa a tak se prostřednictvím kamaráda pokusil oslovit právě trojici mladých Němců, kteří zde byli na dovolené. Němci souhlasili a vydali se na cestu. Ta naštěstí pro ně dopadla úspěšně a podařilo se jim dojet domů i s černým pasažérem na zadním sedadle. V pozdějším rozhovoru pro Die Zeit muži, kteří si z pochopitelných důvodů přáli zůstat v anonymitě, uvedli, že od uprchlíka nechtěli žádné peníze. Prý ho převezli jednoduše proto, že nesouhlasí s unijní politikou v otázkách uprchlictví. 

Čtěte také: Poslanec jde příkladem: přijal domů dva běžence z Eritreje

Za převaděčství hrozí pokuta i vězení

I když se aktivisté, kteří uprchlíky převádí, opírají o vznešený citát Abrahama Lincolna, že „Kdo upírá svobodu jiným, sám si ji nezaslouží“, mohou svým neuváženým jednáním sami o svobodu přijít. Právní odborníci, které oslovila rozhlasová stanice RBB, totiž upozorňují, že lidem, kteří výzvu aktivistů vyslyší, hrozí závažné problémy. Německé právo trestá pomoc k nelegálnímu překročení hranic buď finanční pokutou, nebo i vězením, a to až do pěti let nepodmíněně. Podle právníků se na hraně zákona pohybuje i zřízení internetové stránky, která k převaděčství vyzývá. 

Aktivisté si právní hrozby uvědomují, a proto zřídili zvláštní účet, na který směřují dary od příznivců určené na právní pomoc v případě trestního stíhání jednotlivých převaděčů nebo i skupiny jako takové. Na počátku srpna bylo podle údajů skupiny Peng! na účtu už 14.500 eur (390.000 Kč). 

Skupina Peng! se označuje za sdružení lidí, kteří se zaměřují na podvratné politické akce a projevy občanské neposlušnosti a jejichž cílem je zlepšit sociální spravedlnost. Aktivisté v minulosti například uspořádali falešnou tiskovou konferenci energetického koncernu Vattenfall, na níž oznámili okamžité zastavení provozu hnědouhelných lomů v Lužici. Jejich další akce mířily například proti ropnému koncernu Shell nebo proti internetové společnosti Google. 

Německo se potýká s rostoucím počtem uprchlíků. Od začátku letošního roku o azyl v Německu 258.000 lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202.000. Kvůli množství běženců roste i napětí ve společnosti, několik ubytoven pro přistěhovalce se stalo terčem žhářských útoků. 

Čtěte také: Na luxusní dovolené. Místo opalování pomáhali běžencům

Překvapení mezi kufry. Se školačkami z výletu přijeli i tři uprchlíci

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články