1 Prázdno před víkendem

Jednání sněmovny skončilo dřív. V práci bylo málo poslanců

, NOVÉ

Témata:

Jednací den Sněmovny v pátek skončil kvůli nízkému počtu poslanců v sálu předčasně. K hlasovacímu zařízení jich nebyl přihlášen dostatečný počet k tomu, aby rozhodli o návrhu na zamítnutí předlohy poslanců ODS, jež by obnovila praktické lékařství pro děti a dorost jako základní obor specializačního vzdělávání. Schůze bude pokračovat v úterý 11. července.

Před avizovaným hlasováním bylo k zařízení přihlášeno o několik poslanců méně než potřebných 67. Ke zvýšení počtu nepomohla ani krátká přestávka, kterou vyhlásil předsedající Jan Bartošek (KDU-ČSL). Na základě dohody zástupců poslaneckých klubů pak schůzi dolní komory přerušil.

Páteční jednací den byl asi o 1,5 hodiny kratší než obvykle. O pátcích Sněmovna jedná do 14:00.

O předlohu poslanců ODS se v dolní komoře rozhořel poměrně ostrý spor. Páteční vývoj jejího projednávání prakticky znamená, že do voleb o ní zákonodárci s největší pravděpodobností nerozhodnou a takzvaně spadne pod stůl.

Poslanci ODS navrhli obnovu vzdělávacího oboru dětských praktiků v reakci na nedávno schválenou předlohu, jež jej slučuje s dětskou pediatrií. Pavel Antonín (ČSSD) se podivoval nad tím, že záležitost je ve hře znovu, když diskuse i rozhodnutí se už v minulosti uskutečnily. „Obor praktický lékař pro děti a dorost nerušíme. Mluvíme jen o vzdělávacím programu,“ zdůraznil David Kasal (ANO), jenž zamítnutí normy navrhl.

ODS tvrdí, že ke spojení oborů není důvod. Bohuslav Svoboda (ODS) podotkl, že letos se předběžně do oboru dětského praktika hlásilo osm desítek lidí, když ale zjistili, že specializace zanikne, přihlášky začali stahovat. Samostatný obor dětský praktik podle předkladatelů odpovídá potřebám tuzemské soustavě péče, jež klade důraz na primární péči a prevenci. „Obor ukázal životaschopnost,“ zastal se novely Ludvík Hovorka z koaliční KDU-ČSL.

Občanští demokraté původně navrhovali, aby Sněmovna o předloze rozhodla zrychleně už v prvním čtení. Kluby ČSSD a ANO ale možnost takového postupu vetovaly. Je pravděpodobné, že poslanci se k novele do říjnových voleb už nevrátí.

Čtěte také: ‚Lékařů rychle ubývá. Mladí mizí do zahraničí, staré nikdo nenahrazuje‘

,