1 Boj o Hrad

Řada zájemců o Hrad se rozrůstá. Kandidovat chce i herec Gulyáš

, VIDEO UVNITŘ

Témata: ,

Řady kandidátů na českého prezidenta se rozrostly o jednoho dalšího zájemce. Své odhodlání zabojovat o Pražský hrad ohlásil herec a spisovatel Michal Gulyáš. Úmysl kandidovat zveřejnil společně s propagačním videem na Facebooku, svou kandidaturu potvrdil i v rozhovoru pro Echo24. Chce být protiváhou moci peněz, která podle něj v poslední době až příliš ničí český veřejný život.

„Myslím to smrtelně vážně. Samozřejmě vím, že to bude velmi těžká cesta," uvedl pro Echo24 Guyláš, který se ke kandidatuře rozhodl po zhruba čtvrt roce váhání. Herec a spisovatel už pro svou volební kampaň sestavil menší tým ze svých známých a kolegů. Jednomu z nich už se dokonce podařilo pro čerstvého kandidáta na prezidenta sehnat i menší dodávku, s níž hodlá volební tým objet několik míst po celém Česku.

Gulyáš přitom přiznává, že svými finančními možnostmi může jen stěží konkurovat větším politickým stranám či jiným kandidátům, kteří disponují penězi z vlastního podnikání. Pro úspěch v jeho snaze vyhrát volby tak budou prý zásadní i příspěvky běžných občanů. „Budu trvat na tom, že jdu za lidmi a od lidí. Nechť se obyčejní lidé skládají na tu svou zlatou kapličku,“ řekl o financování své kampaně pro Echo24.

Celou volební kampaň začal herec a spisovatel zveřejněním propagačního videa na nově zřízeném facebookovém profilu. „Předstupuji před vás po tom, co naši čeští miliardáři volbu prezidenta odstartovali jako jejich národní reality show a to ve stylu nevkusnosti hodných formátu lidí, kteří jsou hluboce přesvědčení, že jejich peníze jsou váš závazek k volbě jejich kandidátů,“ zdůvodnil v klipu Gulyáš své rozhodnutí kandidovat.

Gulyáš se také ostře ohradil proti dosavadním kandidátům na Pražský hrad. „Slova i počáteční kroky jeho kampaně působí jako blufování karetního hráče, jehož politické trumfy znějí mnohem falešněji, než líbivý text o něčem, co si za prachy nekoupíš,“ prohlásil ve zjevné narážce na bývalého majitele Fortuny a textaře Michala Horáčka.

„Druhý případný kandidát bude za sebou mít všemocného kobliháře, který se chystá z Pražského hradu vytvořit detašované Čapí hnízdo přesně ve stylu orwellovské Farmy zvířat, aby nakonec, pokud se koblihář stane nejvyšším zvířetem vlády, předložil svá přikázání podle nichž budeme muset žít, protože stát se přeci dá řídit jako firma,“ opřel se naopak do občas spekulovaného spojenectví současné hlavy státu Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše.

Z prezidentské volby i politiky obecně vypadl podle Gulyáše občan. Právě toho přitom nový kandidát na prezidenta považuje za základní stavební kámen veřejného života. Běžní politici by se před takovými lidmi neměli zavírat za neprostupné dveře.

Přestože Gulyáš chápe svou pozici outsidera celé prezidentské kampaně, hodlá se o Pražský hrad náležitě porvat. Po svém případném zvolení by prosazoval zejména zájmy matek, které stát v současné době nepodporuje dostatečně zejména na finanční úrovni. Svou podporu slíbil nový kandidát i pracovníkům v méně kvalifikovaných profesích, stejně jako živnostníkům.

Stejně tak má však Gulyáš údajně zájem podpořit obyčejné lidi ve městech i na vesnici. Zásadní je prý ochránit takovéto občany před nenasytnými zájmy bohatých oligarchů, kteří pouze šustí penězi, aniž by cokoliv udělali pro blaho většiny národa.

Michal Gulyáš je herec, autor a producent. Známý je například díky svému působení v Národním divadle, kde hrál mezi léty 2002 a 2008. V minulosti však působil také v Divadle Na Vinohradech nebo Divadle Jiřího Wolkera. Filmoví diváci si ho mohou pamatovat i z komedie Ženy v pokušení. Menší roli si zahrál i v televizních seriálech Kosmo a kriminálce 1. oddělení.

Kandidaturu na prezidenta už oficiálně oznámili textař Michal Horáček, aktivista a lékař Marek Hilšer, další aktivista Milan Kohout a podnikatel Igor Sládek. Prezident Miloš Zeman se ke své možné další kandidatuře vyjádří v březnu. 

Čtěte také: Zemanův den rozhodnutí: 10. března řekne, zda půjde dál

V prezidentské anketě drtivě vede Pánek. Má to ale dvě ale

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.