Ústupek Chovance? Reorganizace policie se odkládá na srpen

Kauza reorganizace policie

Ústupek Chovance? Reorganizace policie se odkládá na srpenAKTUALIZUJEME
Ministr vnitra Milan Chovanec a premiér Bohuslav Sobotka. Foto: Twitter Foto: Twitter/Bohuslav Sobotka
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Reorganizace policie, která způsobila současnou koaliční roztržku, se odloží z 1. července na 1. srpna. Po úterním jednání Bezpečnostní rady státu to oznámil vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zároveň oznámil, že nepodepíše reorganizaci policie před středečním dohodovacím řízením vládní koalice, jak původně zamýšlel. Jednání údajně doprovázely vypjaté emoce.

Kromě toho si státní zástupci podle ČT vymohli, aby byly do plánů na reorganizaci policie začleněny i jejich připomínky. Konkrétně by si prý přáli, aby na živých kauzách i nadále pracovaly stejné týmy jako doposud. Takových kauz je podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana asi 400. Státní zástupci rovněž požadovali garanci personální stability. Také se chtěli seznámit s hierarchií uvnitř policie po plánované reorganizaci.

Zeman si po jednání rady stěžoval, že obsah reformy stále do detailu nezná, ale ocenil, že se debatu podařilo dostat do věcné roviny. „Upozornil jsem i na lidské zdroje. Bylo by nemilé, kdyby z útvarů odcházeli policisté, protože s nimi odcházejí mnohaleté zkušenosti,“ uvedl. Důležité je podle něj pohlídat i možné úniky informací.

Úterního jednání Bezpečnostní rady státu, které trvalo přes tři hodiny, se kromě Pavla Zemana zúčastnili rovněž vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan. Účast zástupců na jednání si vymohl Andrej Babiš, který v současném sporu stojí na opačné straně pomyslné barikády než Chovancovo ministerstvo vnitra. Odcházející šéf ÚOOZ Robert Šlachta, jehož účast Babiš rovněž požadoval, se však jednání Bezpečnostní rady nezúčastnil – nedostal pozvánku.

Chovanec kontra Babiš

Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Šlachtu. Ten v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Chovanec uváděl, že nemá důvod reformu nepodepsat a stěžoval si na její politizaci. Reformu chtěl podepsat už po schůzce bezpečnostní rady. Babiš uvedl, že napřed by se mělo konat jím vyvolané koaliční dohodovací řízení, jinak by Chovancův krok byl „flagrantním porušením koaliční smlouvy“. A toho se Babišovi zřejmě nakonec podařilo dosáhnout. Chovanec na úterním jednání BRS uvedl, že reformu podepíše až po středečním dohodovacím řízení, jehož začátek je stanovený na 7:30.

Možný Babišův zájem na zachování stávajícího uspořádání policie před nedávnem naznačili investigativní novináři Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa. Podle jejich informací totiž Babiš v minulosti – ještě coby podnikatel – spolupracoval se Šlachtovým ÚOOZ a dodával mu tipy. Samotný Babiš však udržování jakýchkoli dlouhodobějších vztahů se Šlachtou na nedělní tiskové konferenci odmítl. Prý se na něj obrátil pouze v případě, kdy čelil vyhrožování nebo vydírání.

Čtěte také: Fronta u Zemana. Babiš chce Chovancovu demisi. Do Lán míří i on

Babiš znovu spustil: Je to kampaň, nikdo mě nemá rád

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články