1

Řekni, kde ty příjmy jsou

Témata: ,

Pokud kdokoliv položí nepříjemný dotaz nebo se vyjádří jen trochu kriticky na adresu ministra financí Andreje Babiše, je častován sprškou urážek, obvinění a nepravd. Jeden je buď zkorumpovaný, nebo je to zhrzený a vždycky jím vyhozený zaměstnanec. Andrej Babiš dodnes nepochopil, co je demokracie nebo co znamená žít ve svobodné společnosti. Rozděluje lidi na ty, kdo ho podporují a slouží mu, ty, kteří mu jdou raději z cesty, a všichni ostatní jsou pro něj nepřátelé, kteří jsou někým placeni, aby mu škodili.

Andrej Babiš třeba vůbec nepochopil, jaká má být role médií ve svobodné společnosti. Předpokládal, že když si koupí vydavatelství Mafra, kam spadá iDNES, Lidovky.cz, MF Dnes, Lidové noviny, deník Metro či televize Óčko, a k tomu přidá Rádio Impuls, paralyzuje mediální scénu tak, aby nikdo neohrožoval jeho vládnutí a cestu k moci. Nepřijal, že všichni nejsou jeho zaměstnanci a že jsou lidé, kteří mají jiný hodnotový žebříček a chtějí žít v demokratickém systému, pro jehož fungování jsou zásadní svobodná a nezávislá média.

Když Andrej Babiš převzal Mafru a Lidové noviny, oznámili jsme mu, že končíme. Nedovedli jsme si představit pracovat pro jednoho z nejvýznamnějších ekonomických hráčů v zemi a zároveň vlastníka silné politické strany. Na našem rozhodnutí nebylo nic osobního, jen jsme chtěli dělat svoji práci tak, abychom se před svými čtenáři nemuseli stydět a aby naši čtenáři mohli důvěřovat tomu, co píšeme. To Andrej Babiš nebyl schopen přijmout.

Nechápe totiž, že média nemají sloužit svému vlastníkovi, ale čtenářům. Od chvíle, co jsme založili deník Echo24 a Týdeník Echo, nás napadal a obviňoval. Nikdy ale svá nepravdivá tvrzení nebyl schopen prokázat.

Nyní však stojí před vážným podezřením on sám. Nedokáže vysvětlit příjmy na nákup dluhopisů své vlastní společnosti Agrofert, které si pořídil za 1,2 miliardy korun. Není také zřejmé, zda peníze na účet Agrofertu skutečně doputovaly, a velmi podivuhodný je fakt, že tyto veřejně obchodované cenné papíry koupil jen on sám.

Andrej Babiš nepopírá, že tak optimalizoval své daňové povinnosti. Je ale důležité, aby okolnosti těchto finančních operací vysvětlil. Byl to totiž právě Andrej Babiš, který do politiky vstoupil s heslem boje proti korupci, boje proti neplacení daní a s požadavkem na transparentnost státu.

Další články čtěte na EchoPrime
nebo v Týdeníku Echo

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.