Slepý a napůl hluchý muž čeká na trest smrti. Byl na demonstraci

Poprava za protest

Slepý a napůl hluchý muž čeká na trest smrti. Byl na demonstraciNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Postižený muž ze Saúdské Arábie, který byl odsouzen k trestu smrti za účast na demonstraci, čeká na vykonání rozsudku každý den. Při přípravě na popravu jsou vězni umístěni v takzvaných samovazbách, kam byl právě umístěn i fyzicky postižený muž, informuje deník The Independent.

Rijádský soud odsoudil třiadvacetiletého Munir al-Adama k trestu smrti, protože měl podle obžaloby útočit na policii a dopustit se dalších přestupků během protestů v roce 2012. V době demonstrací byl al-Adama slepý a částečně měl postižený i sluch. V současnosti již neslyší na jedno ucho. Podle slov odsouzeného je to kvůli tomu, jak ho policisté zbili.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Skupina pro lidská práva Reprieve, která na celý případ dohlíží uvedla, že saúdské úřady neuvedly jediný důvod, proč by měl al-Adam být přemístěn do samovazby. V minulých případech ale vždy šlo o poslední krok před samotnou popravou. Skupina Reprieve se také obává, že je v cele držen celých 24 hodin a není mu dovolen žádný pohyb. Rodina odsouzeného muže ho nesmí navštívit.

„Neexistuje žádné datum ani místo,“ řekla k popravě ředitelka skupiny Reprieve Maya Foa pro deník The Independent. „Celý systém je neuvěřitelně tajný a neprůhledný. Přispívá tak ke strachu celé rodiny o své blízké v celách,“ řekla Foa. Celá žaloba pak byla podle ředitelky vymyšlená. Opírá se prý o falešné přiznání, které bylo vynucené mučením.

Rozsudek trestu smrti potvrdil soud v květnu. Bylo to pouze několik dní poté, co prezident Spojených států Donald Trump navštívil Saúdskou Arábii. Skupina Reprieve předtím vyzvala Trumpa, aby během návštěvy zmínil otázku lidských práv. V roce 2015 bylo v Saúdské Arábii zaznamenáno 158 poprav a dalších 153 v roce 2016.

V Saúdské Arábii se uděluje trest smrti za terorismus, vraždy, znásilnění a ozbrojená vloupání. Známé jsou i případy, kdy nešlo o násilné trestné činy, jako je například obchod s drogami. Nicméně v roce 2017 bylo popraveno 41 procent lidí za nenásilné trestné činy, nejčastěji v souvislosti s politickými protesty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Bičování? Na ženská práva bude v OSN nově dohlížet Saúdská Arábie

Erdogan: Trest smrti obnovíme, dá-li Bůh. Bránit tomu nebudu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články