Zákaz vstupu do lesa a jiné nesmysly. „Zákon o myslivosti je paskvil“

Socialistický zákon

Zákaz vstupu do lesa a jiné nesmysly. „Zákon o myslivosti je paskvil“NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Chystaná novela zákona o myslivosti z dílny ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vyvolává pochyby i na straně samotných myslivců. Podle nich je potřeba vytvořit zcela novou koncepci dlouhodobého rozvoje, nikoli novelizovat staré zákony z dob komunismu. Chystaná úprava podle nich bude nefunkční. Již dříve se proti úpravě, která počítá se zákazem vstupu do lesa v době honitby pod pokutou třicet tisíc korun, postavili lesníci, zemědělci i část veřejnosti.

„Vedoucí lesničtí úředníci z ministerstva bez ohledů na kohokoliv a cokoliv neustále tlačí na prosazení nesmyslné, neodborné a zcela zbytečné novelizace zákona o myslivosti. Ani stovkou novelizací není možné ze zastaralého postsocialistického zákona o socialisticky koncipované myslivosti vytvořit novou, moderní a plně funkční právní normu,“ řekl deníku Echo24.cz prezident Asociace profesionálních myslivců Libor Řehák s dodatek, že žádný subjekt zainteresovaný v myslivost návrh nechce.

Chystaná úprava je podle Řeháka paskvil. „Celá navržená novelizace je ve své podstatě neodborný, nesmyslný a zbytečný paskvil, který v odvětví myslivosti nic neřeší, nic nezkvalitňuje, nic nemodernizuje a nic neposunuje dopředu; a který nikdo ze subjektů zainteresovaných v myslivosti nechce,“ pokračoval šéf asociace. Norma podle něho vede k posílení pravomoci úředníků státní správy, které by mohlo vést k šikaně myslivců lesníků i zemědělců.

„Naprosto skandální jsou návrhy v oblasti řešení škod působených zvěří. Kdy dlouhodobě mnohonásobně přemnožená spárkatá zvěř převážně ze státních lesních honiteb už více než 40 let doslova devastuje odvětví zemědělství. Roční ztráty se odhadují až na sedm miliard korun. To se ale neřeší. Místo toho nebude podle novely většina poškozených zemědělců moci způsobené škody zvěří vůbec vymáhat,“ uvedla dále myslivecká organizace s tím, že „nesmyslných novelizačních bodů“ jsou v návrhu desítky.

Ministerstvo: Jde nám hlavně o zvířata

Podle resortu se však nelze zavděčit všem. Ministerstvo se prý snaží upřednostnit hlavně zájem ochrany zvěře tak, jak mu to ukládá Ústava. „Jednotlivými subjekty byly prezentovány často protichůdné požadavky, které v krajních případech byly proti smyslu celého zákona o myslivosti. To znamená proti zvěři jako přirozené součásti ekosystému,“ komentovala mluvčí ministerstvo zemědělství Markéta Ježková.

Výsledná podoba novely je podle Ježkové výsledkem řady kompromisů. „Ministerstvo hledalo řešení kolizních, případně konfliktních situací, kdy se střetávají podnikatelské, individuální a ekonomické zájmy se zájmy ochrany zvěře jako přírodního bohatství, které má stát podle Ústavy ochraňovat a dbát o jeho šetrné využívání. Z tohoto důvodu většina regulačních opatření není dotčenými subjekty jednomyslně navenek vítána,“ doplnila mluvčí resortu.

Ministerstvo zemědělství se nadále zabývá množstvím připomínek, které se k návrhu sešly v meziresortním připomínkovém řízení. Vláda se původně návrhem měla zabývat už v září. „U tak důležité novely je hlavní věcí důsledně vypořádat veškeré připomínky, které došly. Vzhledem k jejich množství předpokládáme, že vypořádání potrvá v řádu měsíců,“ uvedl tiskový odbor resortu. Vypracování novely měla na starosti Sekce lesního hospodářství pod vedením ministerského náměstka Patrika Mlynáře.

Vyšší pokuty za vstup do lesa asi nebudou

Novela zákona o myslivosti vyvolává spory především kvůli pasáži, ve které se zpřísňují sankce za vstup do lesa v době honitby. Zákaz by přitom platil okamžitě a na neomezeně dlouho dobu. Za porušení by měla hrozit až třicetitisícová pokuta. Proti tomu se již dříve ohradili lesníci, zemědělci i část veřejnosti. Protestní petici Bez peněz do lesa nelez dosud podepsalo přes čtyři desítky tisíc lidí.

Znepřístupnění lesů je podle myslivců na místě, avšak nepříliš využívané opatření. „Smysl tohoto ustanovení je zcela logický, protože v době nezbytných lovů v honitbách je nutné chránit veřejnost před případným nebezpečím. Do dnešní doby tyto možnosti prakticky nikdo z uživatelů honiteb moc nevyužíval a naprosto nikdo s tím neměl problém,“ doplnil Řehák z Asociace profesionálních myslivců.

Trojnásobné zpřísnění sankcí by ale nakonec mohlo během vypořádání připomínek ze zákona vypadnout. Podle zástupce Asociace soukromého zemědělství Daniela Pitka však norma obsahuje i další zásadní nedostatky. Neřeší například privilegované postavení myslivců či nové vymezení honiteb.

Honitba nyní činí minimálně 500 hektarů souvislých pozemků. Pozemky v Česku jsou ale mnohem menší, v jedné honitbě se tak sdružuje množství různých vlastníků. Honitby u nás s rozlohou o 6,8 milionech hektarů představují veškerou volnou krajinu, jde až o 90 procent území Česka.

Čtěte také: Myslivecká lobby narazila. Zákaz vstupu do lesa asi neprojde

Fico vsadil na myslivce, chtěli při předsednictví EU zablokovat Bratislavu

Myslivecká mafie. Mocná lobby pošlapává práva většiny Čechů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články