Zmatek kolem EET účtenek. Podnikatelé evidují, ale v systému nejsou
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Podnikatelé v pohostinství, kteří od začátku prosince musí povinně evidovat příjmy v rámci elektronické evidence tržeb (EET), mají problém s ověřováním účtenek. To má sloužit k tomu, aby si zákazník ověřil, že podnikatel skutečně údaje finanční správě odesílá. Podnikatelé ale nyní zjišťují, že v systému jejich účtenky nejsou nebo se objevují s velkým zpožděním, ačkoliv vše dělají v souladu se zákonem.
„Zkoušela jsem včera ověřit účtenku z naší provozovny, protože mě zajímá, jak to funguje. Naše účtenka obsahuje vše, co obsahovat má. FIK kód, BKP také. Vyplnila jsem na daňovém portálu vše potřebné k ověření účtenky a ejhle, napsalo mi to, že účtenka není v EET systému evidována. Jak je to možné?“ postěžovala si na Facebooku evidující podnikatelka.
„Také jsem to zkoušel a účtenka se dostala do systému až odpoledne, když jsem ji vydal dopoledne. Zkoušel jsem to opakovaně a dospěl jsem k názoru, že je nejlepší ověřovat až druhý den,“ napsal jiný podnikatel. Stížnosti, že se účtenku nepodařilo ověřit ani majitelům podniků, kteří ji vydali, se na sociálních sítích množí. Mají přitom především obavy, že ověřování nefunguje ani jejich zákazníkům a budou si proto myslet, že porušují zákon.
Špatné pokladny nebo chyba finanční správy?
Podle finanční správy může být ale chyba ve špatném nastavení pokladny. „Problém s nevyhledáním účtenky může nejčastěji spočívat buď v mechanické chybě při zadávání kódů nebo ve špatném nastavení pokladního zařízení v tom smyslu, že v datové větě zasílané na server finanční správy je jiný čas přijetí tržby, než je uvedený na vytištěné účtence. Pokud se čas přijetí tržby uvede bez sekund, účtenka se většinou nalezne,“ uvedla pro server Echo24.cz Petra Petlachová z Generálního finančního ředitelství.
S tím ale nesouhlasí dodavatelé pokladních zařízení. „Od prvního dne, kdy začala platit povinnost EET jsme sami v Shoptetu zkoušeli dohledat v systému několik účtenek, ale bohužel se nám to zatím nepodařilo. Nemůže to být špatným nastavením času na pokladně, jak uvádí finanční správa. Vteřiny nehrají roli, protože při vyhledávání je možné nastavit rozmezí několika minut,“ uvedl pro server Echo24.cz Miroslav Uďan ze společnosti Shoptet, která pokladní zařízení nabízí. S tím ale Petlachová nesouhlasí. „Při vyhledávání účtenky není možné nastavit rozmezí pro definování času přijetí tržby,“ vysvětlila.
S tím souhlasí i spoluzakladatel serveru Atlas Michal Bláha, který se problematice EET dlouhodobě věnuje a je například autorem webu Hlídač EET, jenž sleduje rychlost odezvy. Podle něj je nesmyslné, že finanční správa sleduje při ověřování čas. „Měl by jim stačit FIK kód a možná DIČ nebo IČ. Čas by měli ignorovat, zvláště pokud stačí chyba v minutě,“ uvedl pro server Echo24.cz Bláha.
Podle Uďana je chyba na straně finanční správy. „Dle našeho názoru je vše příliš komplikované, to platí i o samotném zadávání informací z účtenky. Spíše to vypadá, že systém není zcela dotažený do konce a věříme, že do druhé vlny bude vše fungovat na 100 procent,“ dodal. Při ověřování účtenky je totiž nutné zadat nejen unikátní FIK kód, který musí obsahovat každá účtenka, ale také DIČ podnikatele, zaplacenou částku a datum a čas ve stanoveném formátu.
To ale finanční správa odmítá. „Na straně FS není identifikovaná žádná chyba, která by bránila vyhledání účtenky. Pokud zasílaná data a vytištěná účtenka je dle zveřejněné technické dokumentace i metodiky, musí být účtenka nalezena,“ reagovala Petlachová. Datum a čas přijetí tržby je dle Petlachová ze zákona součástí zasílaných údajů i součástí údajů na účtence.
Možného problému si je přitom očividně vědomé i Generální finanční ředitelství, protože se chystá systém ověřování upravit. „Aplikaci budeme upravovat tak, aby se bral čas přijetí tržby v intervalu minuty,“ vysvětlila Petlachová.
Ověřování účtenek přitom vedle zpětné vazby pro zákazníka představuje také kontrolní nástroj finanční správy. Pokud totiž systém účtenku nenajde, údaje jsou automaticky uložené a finanční správa je může použít jako podklady pro kontrolu, jak už dříve potvrdila Petlachová. Vedle funkce ověřování účtenky navíc existuje možnost nahlášení nevydané účtenky, kdy mají lidé možnost nahlásit, že v některém podniku účtenku nedostali. Tato možnost je ale dosti problematická, protože je anonymní a může být tedy eventuálně zneužita k „vyřizování účtů“.