1 Nové vedení BIS

BIS pod Koudelkou nabere nové lidi a bude lépe komunikovat s veřejností

, NOVÉ

Témata: ,

Nový ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka ujišťuje, že pod jeho vedením udělá služba maximum pro ochranu před teroristickými útoky. Plánuje také přijímat nové lidi, komunikovat s veřejnost a vysvětlovat jí činnost BIS. Pozornost chce věnovat i mezinárodní spolupráci s jinými službami. Koudelka to napsal ve svém textu zveřejněném na webových stránkách BIS.

„Chci celou naši veřejnost ujistit, že pod mým vedením – stejně jako za mého předchůdce Jiřího Langa – udělá Bezpečnostní informační služba maximum, aby náš stát a jeho občany ochránila před nebezpečím teroristických útoků,“ napsal Koudelka.

Rozhodnutí vlády posílit rozpočet BIS mu podle jeho vyjádření umožňuje preferovat nábor nových, perspektivních lidí a položit důraz na rozšíření a posílení zpravodajských operačních týmů. Uvádí také, že vláda službě již dříve schválila spolupráci se 106 službami 67 zemí. Poměrně časté jsou podle něj kontakty s asi 70 službami, a to zejména zemí NATO a EU. „V loňském roce jsme od zahraničních partnerů přijali více než 8100 zpráv a na oplátku jsme jim předali téměř 1500 depeší a dokumentů,“ uvedl nový ředitel BIS.

Za prioritu považuje i vztah BIS s veřejností. Je podle něj potřeba odstraňovat rozpor mezi povahou práce tajné služby a zájmem veřejnosti. „Jsme placeni daňovými poplatníky, kteří mají právo vědět – alespoň obecně a ve srozumitelných konturách – jak pracujeme a jaké jsou naše výsledky. Bez podpory veřejnosti se v mnoha případech neobejdeme,“ míní Koudelka.

BIS bude i nadále aktivní v kontrašpionáži i v ochraně strategických ekonomických zájmů státu. „Dobře vím, že některé cizí zpravodajské služby chtějí ovlivňovat náš veřejný život a politickou scénu, chtějí získat špičkové technologie a výsledky vědeckého výzkumu,“ napsal.

Nového šéfa BIS uvedl do funkce premiér Bohuslav Sobotka 15. srpna. Koudelka nahradil Jiřího Langa, který na začátku června po 13 letech ve funkci požádal o odvolání.

Čtěte také: BIS má po 13 letech nového šéfa. Langa vystřídal Koudelka

Koudelka se stane šéfem BIS, doporučil ho sněmovní výbor

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.