1 Vliv Ruska v ČR

Kupuje si Kreml Zemana nebo sám podléhá jeho vlivu?

, NOVÉ

Témata: , , ,

Výjimečně dobrých vztahů prezidenta Miloše Zemana s Ruskem a aktivit jeho poradců si nevšímají pouze česká média. Nyní se na toto téma objevil rozsáhlý článek v americkém deníku The New York Times. Moskevský korespondent Neil MacFarquhar podrobně rozebírá vazby mezi českou hlavou státu a Kremlem a řeší, zda si Rusko českého prezidenta a jeho poradce kupuje. 

Ruský tlak se podle amerického deníku projevuje různě, ať už se jedná o kybernetické útoky během amerických prezidentských voleb, z nichž Barack Obama před několika dny obvinil právě Rusy, dezinformační kampaň v celé řadě Rusy financovaných médiích, podpora radikálních okrajových skupin nebo právě manipulací a vyvíjením tlaku na vrcholné politiky.

Čtěte více: Za hackerské útoky před volbami je odpovědné Rusko, potvrdil Obama

Deník the New York Times v této souvislosti píše o návratu ke starým ale osvědčeným praktikám. "Kreml a jeho spojenci se uchylují ke staromódní, ale vysoce efektivní technice: snaží se koupit si místa u stolu nejvyšší politiky, nikdy si nemohou být jistí, kde nebo kdy by se jim jejich podpora mohla vyplatit," uvedl deník.

V souvislosti s tím si všímá například Zemanova ekonomického poradce Martina Nejedlého a jeho dřívějších aktivit v souvislosti s kauzou ruské ropné společnosti Lukoil. Připomíná i jeho místopředsednické křeslo ve straně SPO. "Snad ještě důležitější je, že si udržel svou kancelář hned vedle prezidenta na Hradě, v oficiálním paláci, který se tyčí nad Prahou," píše také The New York Times.

Ochotu některých českých politiků spolupracovat s Rusy potvrdil i bývalý dlouholetý ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Bohužel v České republice jsou někteří poradci prezidenta nebo předsedy vlády ochotni s Rusy spolupracovat," řekl pro americký deník Karel Randák, který ze služeb české zahraniční rozvědky odešel roku 2007. "Neříkám, že jsou ruští agenti - ale bohužel pro některé lidi jsou peníze důležitější než bezpečnost České republiky," dodal Randák pro New York Times.

Čtěte více: USA vypověděly 35 ruských diplomatů

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.