Občané Prahy 10 neví, jak mluvit s běženci. Kleslová žádá návod
Uprchlická krize
O návod, jak mají lidé komunikovat s uprchlíky či jak se má postupovat po případném teroristickém útoku, žádá ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) starostka Prahy 10 Radmila Kleslová (ANO). V otevřeném dopise si stěžuje na nedostatek informací od centrálních úřadů. Bez nich prý jen těžko může přispívat ke zmírnění obav, které o sebe a své blízké má podle ní většina obyvatel její pražské čtvrti.
Česko náporu uprchlíků nečelí. Letos do konce října požádalo o azyl 1245 lidí, z nich 212 dětí. Ve třech českých zajišťovacích zařízeních bylo k úterku 118 běženců. V Bělé pod Bezdězem bylo osm cizinců, ve Vyšních Lhotách a Drahonicích po 55. Od zavedení intenzivních kontrol od poloviny června do úterní půlnoci zadržela policie 3282 lidí bez řádných dokladů.
Kleslová Chovancovi píše, že ji současná situace kolem uprchlické krize a teroristických útoků v Evropě velmi znepokojuje. Nedostatek informací a součinnosti „od centrálních orgánů“ je pro ni nepochopitelný. Uvedla, že většina občanů má obavy a prudce přibývá žádostí o zbrojní průkaz. Politička by prý ráda ke zmírnění obav přispěla, ale neumí lidem odpovídat, protože nemá potřebné informace.
Kleslová žádá o návod s popisem, jak mají lidé s běženci komunikovat, jak se k nim mají chovat a kam se mají obrátit, „pokud mají pocit ohrožení“. V manuálu by mělo být i poučení o historii a kultuře zemí, odkud uprchlíci přicházejí. „Měl by být zpracován variantně s ohledem na různé cílové skupiny podle věku a pohlaví,“ uvedla Kleslová.
Další návod by podle ní měl obsahovat popis řešení konfliktů „od potyček až po případný teroristický útok“. Komunální politici by měli dostat i kontakty na ministerské úředníky, kteří by jezdili se starosty besedovat s občany a společně je naučili manuál používat. Kleslové chybí také informace o „pobytu a pohybu imigrantů“ v její čtvrti.
Podle zástupců organizací, které s uprchlíky pracují, by politici měli emoce a situaci zklidňovat, obavy nepřiživovat a nesnažit se na tématu zviditelnit. Podobně se před nedávnem vyjádřil třeba i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Kleslová donedávna patřila k viditelným politikům. Média ji označovala za významného pražského zákulisního hráče a za pravou ruku lídra hnutí ANO Andreje Babiše. Byla místopředsedkyní hnutí a také jeho pražskou šéfkou. Funkcí se vzdala po kritice kvůli svým placeným postům ve dvou pražských firmách. V ANO se politička angažuje od loňska, předtím byla dvě desetiletí členkou ČSSD.