Sobotka: Babiš by měl opustit vedení německé firmy. Odpověď: Neodejdu

BABIŠŮV STŘET ZÁJMŮ

Sobotka: Babiš by měl opustit vedení německé firmy. Odpověď: NeodejduNOVÉ
Premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) se nelíbí střet zájmů vicepremiéra Andreje Babiše (ANO). Dozorčí radu německé chemičky by měl opustit. Foto: FOTO: Vláda ČR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby vicepremiér Andrej Babiš (ANO) skončil v dozorčí radě své německé chemičky. Požadavek plánuje přednést na středeční koaliční radě. Podle Sobotky Babiš nerespektuje zákon o střetu zájmů a nahrává opozici. Babiš ale odmítl, že by svým angažmá porušoval zákon. Podle něho se jedná o předvolební gesto.

„Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy,“ řekl novinářům po jednání vlády Sobotka. Babiš ale výzvu premiéra označil za předvolební gesto a o odchodu z dozorčí rady nadále neuvažuje. Už dříve v médiích řekl, že podle právní analýzy, kterou má, může tuto funkci zastávat. Argumentoval také tím, že se jednání orgánu z časových důvodů neúčastní.

Zařazením tématu na středeční koaliční radu byl Babiš překvapen. „Já jsem si s panem premiérem o tom dopisoval. Myslím, že to věděl, když už jsme sestavovali vládu. Vědí to všichni, mám to v majetkovém přiznání. Není to protizákonné. Mám na to jasnou analýzu právníků. Pan premiér se teď probudil, je to předvolební rétorika. Jeho názor není správný,“ komentoval před jednáním koaliční rady vicepremiér.

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. „Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti,“ řekl Sobotka. Babiš do svého majetkového oznámení za loňský rok napsal, že za působení v dozorčí radě své německé firmy dostal odměnu zhruba 4200 eur (asi 114 000 korun).

Parlamentní institut střet zájmů potvrdil

Během srpna se Babišovým angažmá v dozorčí radě nejziskovější chemičky v Německu zabýval sněmovní parlamentní institut, který k tomu na jednání mandátního výboru vyzval poslanec Martin Plíšek (TOP 09). Ten dal Plíškovi zapravdu v tom, že Babiš tím porušuje zákon o střetu zájmů. V něm je totiž stanoveno, že zákaz se vztahuje i na zahraničí. Analýza parlamentního institutu ale slouží jen k analýze problematiky a nejedná se o závažný výklad, který mohou udělat pouze správní orgány nebo soudy. Na ně se bude chtít Plíšek obrátit. Sobotkův krok uvítal.

„Je to v pořádku. Pan premiér si zřejmě nechal udělat právní analýzu či si přečetl stanovisko parlamentního institutu, že to může být v rozporu se zákonem. Uvidíme, jestli k tomu nakonec ale skutečně dojde,“ řekl deníku ECHO24.cz Plíšek.

Babiš své setrvání v dozorčí radě německé společnosti SKW Stickstoffwerke Piesteritz obhajoval tím, že si to vyžádaly banky. Vše pak označil za pseudokauzu typu Čapího hnízda a také o záměrný útok ze strany koaliční ČSSD. Právě kvůli německé chemičce mu prý vyhrožoval v pořadu Otázky Václava Moravce ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), s nímž je dlouhodobě ve sporu kvůli reorganizaci police.

Na figurování šéfa státní kasy v dozorčí radě německé společnosti upozornily Hospodářské noviny. Podle deníku továrna na výrobu čpavku a močoviny, která sídlí nedaleko Wittenbergu, udává Babiše jako šéfa dozorčí rady na vlastních webových stránkách. Platná verze zákona o střetu zájmů přitom uvádí, že člen vlády „nesmí být statutárním orgánem nebo členem statutárního orgánu, členem řídicího, dozorčího nebo kontrolního orgánu podnikající právnické osoby“.

Čtěte také:Parlamentní institut: Babiš je ve střetu zájmů kvůli německé chemičce

Babiš sedí v dozorčí radě své chemičky. Bude to řešit imunitní výbor?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články