1 Další ministrova naděje: Savov

Babiš na lovu velkých daňových ryb. Neberou a neberou

ANALÝZA

Ministr financí Andrej Babiš potřebuje chytit velkou rybu. Rok a půl po vstupu do vlády začíná vypadat trochu rozpačitě, že jeho rétorická válka proti daňovým podvodům a „karuselům“ zatím nepřinesla žádný výraznější zářez, kterým by se ministr financí mohl opravdu pochlubit.

Případ íránského obchodníka s českým pasem Shahrama Abdullaha Zadeha, kterého policie zatkla loni v březnu a obvinila z machinací s DPH, je sice označován za druhý největší daňový únik v historii – obžaloba odhaduje škodu nejméně na 2,5 miliardy korun – Peršan ale není persona, která by se zapsala do paměti voličů jako třeba David Rath s krabicí. A za druhé, Babiš sice v prosinci o zákroku proti Zadehovi hovořil v parlamentu v první osobě plurálu („… kterého jsme nechali zatknout v Hiltonu“), obvinění se však připravovalo dávno před nástupem vlády Bohuslava Sobotky.

Úterní vydání Lidových novin nicméně připomnělo, kdo by mohl kritéria velké ryby splňovat. Podnikatel František Savov, obviněný rovněž v souvislosti s údajnými podvody s DPH a dlouhodobě žijící v Londýně, by byl jistě vděčnější kořistí. Ačkoli léta skrýval svoji tvář před fotografy a svůj miliardový majetek zčásti dosud maskuje přes zahraniční vlastníky, po vyhlášení zatykače a zátahu na jeho firmy v pražských Košířích se o něm hodně napsalo. Nesporně vyšší liga, než poměrně neznámý Zadeh.

Do jaké míry je podstatné či náhodné, že zmíněný deník patří do mediální divize Agrofertu a jeho redakci vede Babišův dlouholetý přítel István Léko, nechme na posouzení čtenáře. List s odkazem na „informace LN“ předvídá, že Savov se bude u londýnského soudu bránit proti vydání z Británie poukazováním na to, že v Česku čelí politickému procesu. Důkazem mají být mobilní textové zprávy, v nichž ho Babiš údajně zastrašuje.

Čtěte také: Ani kvůli miliardám bych neporušil zákon, vzkazuje Savov

Co přesně v esemeskách stálo, noviny nepíší a Savov odmítá dotyčné zprávy zveřejnit. Jejich existence ale je vcelku pravděpodobná. To, že si Babiš při mluvení, telefonování i psaní textových zpráv nebere servítky, se všeobecně ví. Respektive to potvrdí skoro každý, kdo měl s majitelem Agrofertu někdy co do činění a dostal se s ním do názorové výměny.

Stejně tak je blízko pravdě, že Babiš neměl Savova nikdy v lásce a tento pocit zřejmě ještě prohloubily kritické články v Savovových médiích, zejména v týdeníku Euro, nebo spory o název a ochrannou známku, které mezi sebou už dříve rozehrály Savovova společnost Mladá fronta a Mafra (vydávající MF Dnes), patřící nyní pod Agrofert.

Není důvod k pochybám, že Babiš potřebuje dostat kontroverzního miliardáře před soud. Protikorupční marketingová doktrína, která před dvěma lety vynesla Babiše do politiky, se čím dál víc obehrává a s rozsudky, jako byl ten nedávný v kauze Nagyová, dostává další trhliny. Savov by mohl byl exemplární příklad, že funguje aspoň stroj poháněný Finančním analytickým útvarem.

Článek z titulní stránky Lidovek se dá chápat také tak, že Babiš momentálně tahá za kratší konec a obává se, že mu kýžená velká ryba uplave. Jisté je, že v jeho neprospěch hraje čas. Justice se domáhá vydání Savova už rok a stále ještě nepadlo rozhodnutí v první instanci. O případné délce soudního řízení v Česku nemluvě. Zřejmě tedy bude třeba začít lovit zase jinde, ale rychle. Za pár měsíců bude polovina volebního období.

Poznámka: Autor textu je autorem knihy Babiš – příběh oligarchy, kterou v roce 2014 vydalo vydavatelství Mladá fronta.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.