1

Irák je příležitostí pro české firmy

Témata: ,

Na jedné mezinárodní konferenci jsem se nedávno sešel s guvernérem irácké provincie Diyala Muthalou Ali Mahdi Altamimi. Spolu jsme řešili zájem o spolupráci na obnově provincie po vyhnání Islámského státu. Osobně zde vidím velké příležitosti pro české firmy. Iráčané totiž nemají problém s financováním projektů. Mají dost peněz z ropy a část programu obnovy financuje i Evropská unie. Jejich podmínkou však je, aby z naší strany jednali se spolehlivými partnery.

Iráčané mimo jiné oceňují naše bitevní letadla L-159, které se skvěle osvědčily v bojových akcích. Česká republika tady má i z tohoto důvodu výborné jméno.

Myslím si, že bychom toho měli využít. Hodně se mluví o obchodování s Čínou, která je jistě zajímavým partnerem, a je jasné, že klíčové pro náš export budou vždy země Evropské unie, kam směřuje přes 80% českého exportu. Nicméně musíme využívat každé možnosti a v relativně bohatém, i když v současné době válkou dost poškozeném Iráku, se jich nabízí dost.

Irák potřebuje opravit svoji infrastrukturu, plánuje jak rozsáhlé opravy silnic, tak i železnic. Vidím zde proto prostor pro naše stavební firmy, které v současnosti prochází domácí krizí. V městech osvobozených od islámského státu bude nutné opravit také inženýrské sítě – rozvody elektřiny, vody atd. Další příležitostí tedy může být i výstavba elektráren. Prostor by zde měli také výrobci různých motorových vozidel.

Velice zajímavé možnosti jsou pro exportéry v zemědělství. Týká se to firem vyrábějící traktory a další zemědělské stroje. A také čeští zemědělci by mohli do Iráku dovážet potraviny. Nabízí se jim velká šance, už proto, že dvě třetiny zdejší populace jsou stejně závislé na importu z ciziny, čehož by mohli využít třeba čeští producenti mléka, kteří mají s odbytem svých produktů v Česku problémy. Je nutné využít každé šance.

Velkou výhodou pro export do Iráku jsou nízká dovozní cla, což je dáno téměř nulovou domácí výrobou. Rovněž zdejší zákon o investicích nabízí zahraničním společnostem příznivé podmínky pro investování v této zemi.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.