1 Kauza David Rath

Rath podal ústavní stížnost kvůli použití odposlechů v jeho kauze

NOVÉ

Témata: , ,

Bývalý středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost kvůli červnovému rozhodnutí Nejvyššího soudu, který konstatoval, že výsledky odposlechů jsou v Rathově korupční kauze použitelné jako důkazy. Podle Rathových obhájců tím bylo porušeno právo na spravedlivý proces. Informoval o tom server iRozhlas.cz. Rath již v srpnu uvedl, že stížnost připravuje.

„Mohu potvrdit, že Ústavní soud ve čtvrtek 21. 9. 2017 obdržel ústavní stížnost MUDr. Davida Ratha. Podání bude nyní zapsáno pod spisovou značku a v souladu s rozvrhem práce bude určen soudce zpravodaj věci,“ řekla serveru iRozhlas.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Jeden z Rathových advokátů Adam Černý dodává, že stížnost míří především proti porušení ústavních práv stíhaného. „Směřuje proti rozsudku Nejvyššího soudu, který rozhodl na základě stížnosti pro porušení zákona, podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO). Rozhodnutí Nejvyššího soudu představuje porušení ústavních práv klienta, minimálně práva na spravedlivý proces,“ míní Černý.

O tom, že stížnost podá, hovořil David Rath již v srpnu, kdy uvedl, že na ní jeho právníci pracují. Vadil mu především zásah šéfa resortu spravedlnosti Pelikána, který podal stížnost pro porušení zákona ve prospěch Ratha a dalších stíhaných. Ministr spravedlnosti reagoval na dřívější výnos Vrchní soudu, jenž odposlechy vyloučil na základě jejich údajné nezákonnosti. Po Pelikánově intervenci vrátil Nejvyšší soud odposlechy do hry. 

Nejvyšší soud konstatoval, že Vrchní soud v Praze, který měl vážné výhrady k odůvodnění odposlechů, porušil zákon ve prospěch obžalovaných. Nejvyšší soud ovšem nemohl přímo zrušit verdikt vrchního soudu. Kauzou se tak nyní bude zabývat Krajský soud v Praze, kterému případ loni vrchní soud vrátil. První jednání je naplánováno na 23. října.

Rath v červnu uvedl, že Nejvyšší soud podlehl nátlaku ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a prezidenta Miloše Zemana, a podvolil se tak politické objednávce. Stížnost k Nejvyššímu soudu podával právě Pelikán. Je to jemnější forma 50. let, prohlásil Rath s poukazem na tehdejší politické procesy. Jeho obhájcům vadí, že Pelikán a poté Nejvyšší soud zasáhli do živé kauzy, v níž dosud nepadl pravomocný rozsudek.

Ústavní soud také stále řeší dřívější Rathovu stížnost, kterou se domáhá, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho kauzy. Zeman na počátku roku nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Martina Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Čtěte také: Rath prohrál: odposlechy byly legální, rozhodl Nejvyšší soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.