1 dozvuky amerických prezidentských voleb

Clintonová ukončila aktivní politickou kariéru, do politiky však bude mluvit dál

, NOVÉ

Témata: , ,

Bývalá první dáma a prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v neděli oznámila konec aktivní politické kariéry. Do politického života chce však zůstat zapojena pomocí jiných prostředků. Řekla to v prvním televizním rozhovoru od porážky v lednových volbách. Informoval o tom Huffington post.

„Už nechci být kandidátkou, ale s politikou jsem ještě definitivně neskončila, protože věřím, že budoucnost naší země je v sázce,“ prohlásila Hillary Clintonová v nedělním rozhovoru pro CBS. 

Bývalá první dáma dále v rozhovoru přiznala, že se dlouho vyrovnávala s bolestivou porážkou od Donalda Trumpa. K tomu ji nakonec pomohly dlouhé procházky po lese, hraní si s psy, jóga či popíjení Chardonnay. Přiznala že po prohře opravdu trpěla, nemohla přemýšlet, nic necítila, byla prý naprosto ochromena.

„Kampaň jsem zahájila s vědomím, že mě čeká těžká práce, abych přesvědčila Američany k přijetí představy ženské prezidentky,“ řekla Clintonová v nedělním rozhovoru. „Tato představa však nezapadá do stereotypů, které všichni nosíme v našich hlavách. Bylo tomu však bráněno všudypřítomným sexismem a nenávistí proti ženám. Většina Američanů opravdu nechce ženskou vrchní velitelku ozbrojených sil,“ dodala Clintonová.

Od lednových prezidentských voleb Clintonová již několikrát hovořila silněji a upřímněji o ženské diskriminaci ve společnosti. Zahájila proto iniciativu v rámci Demokratické strany, aby více žen kandidovalo na veřejné funkce.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hledání příčin, proč favorizovaná a zkušená demokratická politička nedokázala ve volbách porazit hlučného populistu porušujícího takřka všechna pravidla kampaně, věnovala Hillary Clintonová svou novou knihu, která dnes vychází ve Spojených státech. Někdejší první dáma a ministryně zahraničí klade vinu sama sobě, se zjevnou snahou o nadhled se však pouští i do kritiky úspěšnějšího soka Donalda Trumpa. Závěrečnou pasáž knihy věnuje svému pohledu na vliv Ruska.

„Vedla jsem tradiční prezidentskou kampaň s pečlivě promyšlenými tématy a pracně uzavíranými spojenectvími, zatímco Trump provozoval televizní reality show, která zkušeně a bezohledně živila hněv a rozladěnost Američanů,“ píše politička, která sice Trumpa porazila v celkovém počtu voličských hlasů o téměř tři miliony, neuspěla však v součtu takzvaných volitelů z jednotlivých amerických států.

Čtěte také: Trumpová odmítla být velvyslankyní: Donald mi to nabídl, ale je to moc práce

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.