On-line pokladny i původ majetku. Budou poslanci pro?

Priority Sobotkovy vlády

On-line pokladny i původ majetku. Budou poslanci pro?NOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Dvě z hlavních priorit kabinetu Bohuslava Sobotky a zejména ministerstva financí míří na stůl poslancům. Sněmovna má na programu své červnové schůze nejen vlajkovou loď Andreje Babiše – kontroverzní elektronickou evidenci tržeb, ale i návrh zákona o prokazování původu majetku. Ten si chce posvítit na ty, u nichž má stát pochybnost o příjmech.

Zřejmě nejočekávanějším bodem červnové schůze sněmovny bude návrh na zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Babišovy plány v této oblasti vzbudily v posledních měsících řadu diskuzí. Zatímco ministerstvo financí si od online pokladen slibuje snížení daňových úniků a boj s šedou ekonomikou, podle jiných jde o bič na živnostníky.

O evidenci tržeb se ve sněmovně mezi opozičními a koaličními poslanci svede jeden z největších bojů tohoto funkčního období. Pravicové ODS a TOP 09 už totiž avizovaly, že se se zákonem nesmíří a budou jeho přijetí bránit všemi dostupnými prostředky. Do dolní komory Parlamentu se tak zřejmě vrátí mnohahodinové obstrukce a možná i noční jednání, jaká sněmovna zažila v roce 2011.

„My ten zákon musíme projednat, uděláme pro to všechno. Že přijdou rozsáhlé obstrukce, o tom nás už opozice informovala. Ale nedá se nic dělat,“ potvrdil deníku ECHO24.cz šéf rozpočtového výboru Václav Votava, že jsou koaliční poslanci na táhnoucí se jednání připraveni. „Pokud má elektronická evidence začít platit alespoň na jaře příštího roku, musíme ten zákon projednat ještě letos. Nejde totiž jen o legislativu. Na tu musí navázat i technická řešení,“ dodal.

Vláda se nakonec dohodla, že do systému EET vstoupí nejdříve hotely a restaurace a o něco později i velkoobchod a maloobchod. Babiš chce vstup do evidence kompenzovat snížením sazby DPH v oblasti stravování z 21 na 15 procent. Zároveň navrhuje zavést jednorázovou slevu 5 000 pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Čtěte také: Tajemství EET. Stát bude podporovat on-line udavačství

Ministrovi financí na schválení evidence opravdu hodně záleží. Ještě před červnovou schůzí sněmovny tak do Prahy v úterý přijede jeho chorvatský protějšek, který má poslance a senátory přesvědčit o tom, že se EET vyplatí a že se po jejím zavedení v Chorvatsku zvýšil počet živnostníků. A to přesto, že čísla z Eurostatu mluví jinak.

Hůl na zbohatlíky

Prvním čtením by na přelomu června a července měl podle představ vládní koalice projít i návrh zákona o prokazování původu majetku, jedna z klíčových priorit ČSSD. Podle představ ministerstva financí by si finanční správa mohla vytipovat poplatníky, u kterých má pochybnosti o jejich příjmech. U nich pak bude zkoumat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Návrh cílí na ty, jejichž příjmy a výdaje se podle úředníků budou lišit o více než sedm milionů korun.

Kdo původ majetku nebude schopný prokázat, musí počítat s jeho zdaněním. A s vyměřením penále, které může dosáhnout až 100 procent. A kdo své prohlášení o majetku zamlčí nebo zkreslí, může se dočkat až tříletého trestu.

Čtěte také: Babišův nový bič: za tajnosti a lži o majetku až tři roky vězení

„Zákon nezavádí žádné plošné majetkové přiznání, jde o novou kompetenci finanční správy. Osobně neočekávám díky zákonu nějaké zázračné příjmy do státního rozpočtu. Je to zákon, který pouze doplňuje boj proti daňovým podvodům,“ řekl k předloze Babiš.

Na schůzi, která začíná v úterý, je ale více dlouho očekávaných zákonů. Třeba vládní zákon o zákazu kouření v restauracích nebo ústavní novela upravující pravomoci prezidenta, která mimo jiné zavádí také takzvaný klouzavý mandát.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články