1 TÝDENÍK ECHO

Babiš zaostává za svými sliby až o 70 miliard

Témata: ,

Česká ekonomika je bez nadsázky ve výborné kondici. V prvním čtvrtletí rostla druhou nejvyšší rychlostí z celé Evropské unie. Náš vzestup o 4 procenta překonalo jen Rumunsko se 4,2 procenta. Hospodářství stoupá především proto, že firmám se daří prodávat, investovat a přijímat nové zaměstnance.

Jediné, co je s rozjetou ekonomikou v přímém rozporu, je výběr daní. Kdyby někdo odhadoval kondici země jen podle něj, došel by k závěru, že nezažíváme boom se všemi výše popsanými projevy, nýbrž že stagnujeme.

Čistě díky ekonomickému růstu (bez jakéhokoliv zásahu vlády) by teď mělo být ve státní pokladně na daních o 32,6 miliardy korun více než loni. To není žádné náhodně vybrané číslo. Výkon české ekonomiky za celý rok měřený HDP dosahuje zhruba 4,2 bilionu korun. Přes veřejné finance se přerozděluje zhruba třetina. Každé procento ekonomického vzestupu by tak automaticky mělo do státní poklady přinášet 14 miliard korun. Při zmíněném růstu o 4 procenta by koncem roku mělo být ve státním rozpočtu 56 miliard korun navíc. Za prvních sedm měsíců, za něž už máme oficiální výsledky z ministerstva financí, je to oněch 32,6 miliard.

Ve skutečnosti se ale příjmy z daní (bez sociálního pojištění, které vybírá ministryně práce Michaela Marksová-Tominová velmi dobře – stoupá o 5,6 procenta, což je ještě o 1,6 procenta rychlejší růst než růst ekonomiky) zvedly jen o 2,77 procenta. Andreji Babišovi tak za sedm měsíců hospodaření chybí ve státní pokladně 30 miliard korun.

Celý komentář najdete v novém čísle Týdeníku Echo.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.