Cenzura New York Times: z titulky zmizel text o kriticích islámu

Zásah pákistánských tiskařů

Cenzura New York Times: z titulky zmizel text o kriticích islámuNOVÉ
Cenzurované vydání listu The New York Times. Foto: Reprofoto: Twitter/Salman Masood
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pákistánské tiskárny, které mají na starosti tisk asijského vydání amerického deníku The New York Times, zřejmě budou mít co vysvětlovat. Z prvních dvou stran víkendového vydání amerického listu totiž „nechaly zmizet“ článek, který se týkal útoků na liberální blogery v Bangladéši. Blogeři, kteří někdy kritizují islám, se totiž v převážně muslimské zemi často stávají terčem útoků.

Článek nazvaný „The imperilled bloggers of Bangladesh” (Ohrožení blogeři Bangladéše) se měl o víkendu objevit na titulní straně asijského vydání amerického listu International New York Times, přičemž jeho pokračování měli čtenáři nalézt na druhé straně prestižního listu. Pákistánské tiskárny, se kterými americký list spolupracuje, však očividně nechtěly článek zveřejnit a čtenáři tak na prvních dvou stranách víkendového vydání našli jen prázdná místa.

Cenzorského zásahu si však brzy začali všímat lidé na sociálních sítích. „Partnerské tiskárny listu New York Times v Pákistánu vymazaly článek. Čtenáři tak na dvou stranách dostanou prázdná místa,“ komentoval na svém Twitteru vymazání článku Salman Masood, což je dopisovatel listu New York Times z Pákistánu. Masood zároveň zveřejnil fotografii, jak měla titulní strana původně vypadat.

Článek, který pákistánské tiskárny zřejmě nechtěly zveřejnit, se týká situace liberálních a sekulárních blogerů v převážně muslimském Bangladéši. Blogeři, kteří se na síti snaží prosazovat například genderovou rovnost, lidská a občanská práva a někdy i kritizují islám, totiž často čelí útokům ze strany radikálních islamistů.

Například liberální bloger Asif Mohiuddin, který figuroval jako titulní postava v cenzurovaném článku, musel z Bangladéše uprchnout poté, co ho napadli radikálové před budovou společnosti, pro niž pracoval. Radikálové mu do těla zarazili dlouhý kuchyňský nůž, který jen o půl centimetru minul jeho míchu.

Ještě před útěkem z Bangladéše se Mohiuddin shodou okolností potkal s útočníkem, který ho málem zabil, když byl sám uvězněn za svoje internetové aktivity. Útočník mu podle britského Independentu ve vězení řekl, že svým činem chtěl podpořit džihád. Když se ho potom Mohiuddin zeptal, co bude dělat, až opustí vězení, útočník mu podle listu odpověděl, že „bude dělat to samé“.

The Independent k tomu dodává, že útoku se zúčastnilo rovněž několik mladých muslimů z místní náboženské školy, kteří se ke svému činu otevřeně přiznali. Mladí muslimové prý přiznali i to, že jsou součástí extremistické skupiny, která má za cíl pronásledovat sekulární blogery.

Bangladéš byl až do roku 1947 stejně jako Pákistán součásti Britské Indie. Po odchodu Britů se pod názvem Východní Pákistán stal součástí Pákistánu. Samostatnost získal až v roce 1971, kdy byl vyhlášen samostatný stát Bangladéš. Většina obyvatel jihoasijské země se hlásí k islámu. Bangladéš patří mezi nejchudší země na světě. V zemi už došlo k několika útokům, k nimž se přihlásili radikálové z Islámského státu.

Čtěte také: Amerického blogera zabili v Bangladéši sekáčkem

V Bangladéši byl zabit další cizinec. K útoku se hlásí Islámský stát

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články