Senát schválil, že vláda má zvyšovat důchody i nad rámec zákona

ZVÝŠENÍ PENZE DO 2,7 PROCENTA

Senát schválil, že vláda má zvyšovat důchody i nad rámec zákona
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vláda patrně dostane pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Důchodovou novelu, která to předpokládá, ve středu schválil Senát. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta. Zároveň chce umožnit horníkům z hlubinných dolů, aby odcházeli do penze o sedm let dříve. Předlohu, aby nová pravidla platila, ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Schválená mez by příští rok umožnila zvýšit vládě starobní penze v průměru zhruba až o 300 korun měsíčně. Koalice se zatím shoduje na valorizaci o 200 korun. Podle výpočtu ze zákonného rámce by odhadované zvýšení činilo kolem 180 korun. Kabinet původně navrhoval hranici pro své rozhodování 1,7 procenta, o procentní bod vyšší prosadili ve Sněmovně v souladu s dohodou v koalici sociální demokraté.

Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) uvedl, že úprava neznamená, že důchody porostou každý rok o 2,7 procenta. Jde jen o možnost vlády, kabinet navíc nemusí limit vyčerpat, řekl senátorům. „Rozhodnutí vlády se bude odvíjet od konkrétní situace v konkrétním kalendářním roce,“ dodal.

Pro předlohu zvedlo ruku 32 ze 46 přítomných senátorů, proti byl jeden. Rozsáhlejší debata se o ní v horní komoře nekonala.

Důchody se v Česku podle zákona zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 korun. Zákonodárci proto přidali důchodcům jednorázově pro tento rok 1200 korun navíc. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dříve řekl, že stejný postup by byl možný podle rozpočtového vývoje i příští rok.

Vláda v minulosti měla možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci. Novela to ale před několika lety zrušila. Zpravodajka Božena Sekaninová (ČSSD) podotkla, že kabinety využily toto právo za 15 let jen třikrát.

Horníci by mohli do penze o sedm let dřív

Senát řešil také situaci horníků v hlubinných dolech. Ti patrně budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech. Nová pravidla, která by měla platit od října, ve středu schválil Senát. Novela o penzijním pojištění nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Dřívější odchod do penze by se podle novely měl vztahovat na havíře, kteří odpracovali 3300 směn v uhelném nebo 2200 směn v uranovém dole. Pokud práce skončila po dosažení nejvyšší přípustné expozice, stačit by mělo o 319 směn v uhelném dole méně a u uranu o 219 směn méně.

Vláda původně navrhovala, aby horníci mohli čerpat penze o pět let dřív než ostatní pracovníci. Další dva roky k nim přidala Sněmovna. Senát předlohu schválil bez diskuse hlasy 36 ze 48 přítomných členů, proti byl jeden.

Muži mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 56 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 53 letech.

Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná, a z procentní části podle odpracovaných let a odvedených částek. Podle vládního návrhu by se v procentním dílu horníků nově měly odrazit všechny valorizace od roku 1996. Stanovena je ale maximální částka, pro letošek by dosáhla 13 274 korun. V dalších letech by se zvyšovala o valorizaci.

Hlubinné doly jsou v ČR nyní provozovány zejména v Moravskoslezském kraji, a to v režii společnosti OKD. Těžební firma s majetkem zhruba sedm miliard korun je v insolvenci, dluží více než 17 miliard korun. V insolvenčním návrhu firma uvedla, že aby zamezila prohlubování své ztráty, hodlá mimo jiné do počátku příštího roku zavřít Důl Paskov a do konce roku 2018 Důl Lazy.

Hlubinným způsobem se dále těží i uran, a to v Rožné na Žďársku, tamní důl provozuje státní podnik Diamo. Hlubinné dobývání se pak v malé míře používá i v severních Čechách, kde společnost Severní energetická získala povolení k těžbě hnědého uhlí v bočních svazích lomu ČSA.

Čtěte také: ‚Vládní strany si chystají předvolební tahák na důchodce‘

Vláda schválila otcovskou dovolenou. Navzdory Babišovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články