Bankovní Velký bratr se trochu zmenšil. Ale je tu zpátky

Registr bankovních účtů

Bankovní Velký bratr se trochu zmenšil. Ale je tu zpátkyNOVÉ 3
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stát bude mít zřejmě už brzy přehled o účtech všech fyzických i právnických osob. Alespoň s tím počítá návrh zákona o centrální evidenci účtů, který před několika dny odeslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení. Jde už o několikátý registr, který za působení současné vlády vzniká. Jeho součástí by ale nakonec neměly být údaje o zůstatcích na účtech, což původně plánoval vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Evidence by mohla začít fungovat už příští rok.

Centrální registr přestupků, elektronická evidence tržeb, zákon o prokazování původu majetku. Současná vláda si v zavádění nejrůznějších evidencí a registrů libuje. Ještě letos zřejmě odešle do sněmovny další – Centrální evidenci účtů.

Cíl nové evidence je jednoduchý – podle ministerstva financí by měla pomoci v boji s daňovou kriminalitou. A jednoduchá je i podstata plánovaného registru. Jde o to, že by se centrálně evidovaly účty, které mají v bankách a záložnách fyzické i právnické osoby. Ukázalo by se tak například, jak dlouho účet existoval.

„V rámci ‚karuselových‘ obchodů je průměrný věk firmy 24 dní a rekord je osm hodin. Za tu dobu někdo založil firmu, nás stačil okrást a dát ji do bankrotu. Jde tedy o čas,“ obhajoval evidenci koncem minulého roku Babiš. Tehdy vláda schválila záměr centrální evidenci zřídit.

Data v registru by se měla aktualizovat denně a archivovat se budou po dobu pěti let. Historie účtů začne vznikat až poté, kdy se evidence spustí. Celý systém by měl stát 12 milionů korun, dalších šest až osm milionů si ročně vyžádá provoz.

Zůstatky na účtu zůstanou tabu

Evidenci bude spravovat Česká národní banka. I díky ní nakonec evidence nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech, což byl původně kontroverzní plán ministerstva financí. ČNB naopak požadovala, aby registr vznikl pouze jako jednoduchá evidence existujících účtů. Ta by měla zajistit zrychlení a zefektivnění boje s daňovými úniky. Oprávněným institucím totiž podle představ ministerstva umožní jediným dotazem během velmi krátké doby zjistit, kde má či měl účet subjekt, o který se zajímají. V současné době kvůli tomu musejí obesílat desítky bank a záložen.

Po vzniku centrálního registru účtů volá mimo jiné ministerstvo vnitra. Od evidence si slibuje, že usnadní a výrazně zrychlí činnost policie. Pokud totiž dnes chtějí policisté zjistit majitele bankovního účtu, musí oslovit všechny finanční instituce na trhu, kterých je téměř 80. Dotaz musí povolit státní zástupce a vyřízení trvá měsíc i déle.

„Centrální registr účtů, který bude přehledem toho, kde má kdo účet, nebude tedy obsahovat údaje o pohybech na účtu a sníží také riziko úniku informací či byrokratickou zátěž nejenom u policistů, ale i u bank. Ty musí odpovídat i na dotazy, které se netýkají jejich klientů,“ vysvětluje vnitro.

„Důsledkem zavedení centrálního registru účtů by bylo, že z bank by každý den odcházela informace o účtech všech klientů. Jinými slovy, v centrálním registru by se objevovala data i o těch klientech, na něž se nikdo oprávněný neptá ani nikdy ptát nebude, a těch je naprosto drtivá většina,“ varovala loni Česká bankovní asociace.

Když Babiš loni v březnu o návrhu poprvé promluvil, zkritizovala ho například Česká bankovní asociace. Ta se tehdy obávala, že evidence zvýší riziko zneužití dat klientů.

„Úřady již nyní dostávají data o klientech, na která mají ze zákona nárok, ale pod kontrolou bank, které mají povinnost chránit data svých klientů. Důsledkem zavedení centrálního registru účtů by bylo, že z bank by každý den odcházela informace o účtech všech klientů. Jinými slovy, v centrálním registru by se objevovala data i o těch klientech, na něž se nikdo oprávněný neptá ani nikdy ptát nebude, a těch je naprosto drtivá většina,“ varoval v březnu 2014 náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek s tím, že shromažďování citlivých dat na jednom místě je rizikové nejen kvůli jejich možnému zneužití, ale i případnému kybernetickému útoku.

Jak se nyní asociace a další připomínková místa postaví ke konkrétnímu návrhu ministerstva, bude jasnější začátkem července. Do té doby totiž mohou uplatňovat své postřehy a poznámky.

Čtěte také: Sněmovna schválila centrální registr přestupků

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články