Napětí na Krymu. Ukrajinské cvičení dráždí Rusy

UKRAJINSKÉ VOJENSKÉ CVIČENÍ

Napětí na Krymu. Ukrajinské cvičení dráždí RusyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět

bp Echo24

Ukrajinská armáda odpálila ve čtvrtek ráno první rakety v rámci vojenského cvičení poblíž poloostrova Krym, který anektovalo Rusko. Moskva, která kvůli tomu vyhrožovala odvetným raketovým útokem, hrozby nakonec nenaplnila. Vystačila si s prohlášením, ve kterém cvičení označila za „nebezpečný precedent“. O zahájení testů ve čtvrtek dopoledne informovala ukrajinská média.

„Na jihu Ukrajiny začali odpalovat rakety. Všechno jde podle plánu,“ uvedl mluvčí ukrajinského armády Vladimir Kryžanovskij. Zároveň ujistil, že se rakety nepřiblíží ke vzdušnému prostoru Krymu blíž než než na třicet kilometrů. Jeho slova citoval ukrajinský server zn.ua. 

Kryžanovskij také poznamenal, že navzdory výhrůžkám, se Moskva k začátku vojenského cvičení dlouho ani nevyjádřila. V této souvislosti mluvčí dodal, že jsou ukrajinští vojáci připraveni na různé scénáře.

Rusko reagovalo tím, že rozmístilo válečné lodě na západ od poloostrova, aby „poskytly vzdušnou obranu ruskému teritoriu“, uvedl ruský server RT. Ruské ministerstvo zahraničí se ve čtvrtek nechalo slyšet, že ukrajinské testy poblíž Krymu považuje za „nebezpečný precedent“.

Moskva se v minulosti proti cvičení důrazně ohradila. Koncem listopadu byl kvůli tomu pozván ukrajinský vojenský atašé v Moskvě na ruské ministerstvo obrany k pohovoru a poté byl ukrajinskému zastoupení předán protest.

Podle ukrajinských médii zmíněný protest obsahoval jasnou výhrůžku. V dopise se má uvádět, že pokud Ukrajina bude provádět raketovou střelbu na hranicích Ruska, Rusko zaprvé ukrajinskou raketu sestřelí a za druhé zničí ukrajinské odpalovací zařízení.

Čtěte také: Rusko hrozí Ukrajině raketovým útokem, píší ukrajinská média

Separatisté v Doněcku dali ultimátum organizaci Člověk v tísni