Dvoje daně a dvojí vojenská služba. Syrské město má dva pány

Asadovi lidé i Kurdové

Dvoje daně a dvojí vojenská služba. Syrské město má dva pányNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Lidé v severosyrském městě Hasaka mají dvoje doklady, dvoje registrační značky, platí dvoje daně a někdy si musí odkroutit i dvojí vojenskou službu. Nedělají to však proto, že „opakování je matkou moudrosti“, ale proto, že město se nachází přesně v tom místě, kde se stýkají sféry vlivu vládních jednotek a autonomních kurdských milicí. Lidé se tak někdy musí podřídit jak prezidentu Asadovi, tak Kurdům.

Situace, kdy člověk cestuje z jednoho konce města na druhý a musí se při tom minimálně dvakrát legitimovat na kontrolních stanovištích, může znít jen jako špatný vtip. Pro obyvatele Hasaky je to však denní chléb. Zatímco jižní polovinu města a stejnojmenné provincie kontrolují vojáci prezidenta Asada, sever ovládají autonomní kurdské úřady za pomoci polovojenských milicí.

To, co místní obyvatele sužuje asi ze všeho nejvíc, je základní vojenská služba, která je povinná jak v syrské (vládní), tak v kurdské části města. „Před čtyřmi lety jsem u vládních jednotek dokončil svoji základní vojenskou službu. Teď ale Kurdové požadují, abych dokončil i jejich šestiměsíční povinnou službu,“ postěžoval si 28letý Raed agentuře AFP s dovětkem, že má ženu a děti, a proto nemůže jen tak odejít.

Podobný problém má i další místní muž jménem Azíz. Ten žije v oblasti ovládané Kurdy a rád by navštívil svoji matku, která pro změnu žije v oblasti ovládané vládními vojsky. Matku neviděl dva roky. „Mám strach jí navštívit, protože bych musel projít kontrolním stanovištěm Asadových vojáků a ti by mě donutili nastoupit na základní vojenskou službu,“ řekl agentuře AFP Azíz, který si už odsloužil vojnu u Kurdů.

Lidé musí platit dvoje daně

„Každý muž ve věku od 18 do 30 let, který žije na územích ovládaných Kurdy – nehledě na to, jestli je to Arab, Kurd nebo Asyřan – musí mít vyřízené papíry, aby mohl sloužit u kurdských milicí,“ říká k povinné službě Muhammad Šaríf, šéf místních jednotek. „Vyjmuti nejsou ani ti, kdo sloužili u vládních jednotek,“ dodává Šaríf. Jen o kilometr dál jde přitom na ulicích vidět propagandistické plakáty s prezidentem Asadem, které naopak vybízejí k nastoupení služby u vládních jednotek. Syrská armáda – podobně jako Kurdové – neuznává dobu odslouženou u jiných jednotek.

Není to však jen vojenská služba, co sužuje místní obyvatele. Když Kurdové zabrali sever provincie, zavedli si vlastní administrativu a nařízení. Občané tak kromě dvou vojenských knížek mají i dvoje osobní doklady a, dvoje řidičská oprávnění a dvoje registrační značky na autech. V některých oblastech se překrývá vládní a kurdská sféra vlivu a občané tak musí dvakrát zaplatit daně, což nejednomu z nich značně znesnadňuje podnikání

Chaotická situace v Hasace a okolí nastala v roce 2012, když se syrské vládní jednotky stáhly z oblastí obývaných převážně Kurdy. Mocenského vakua využili kurdští milicionáři, kteří vyhlásili autonomii a začali si na svých územích hospodařit sami. Vláda v Damašku však podle serveru Yahoo News v oblasti nadále vyplácí platy státním zaměstnancům a zásobuje celou provincii vodou a elektřinou.

Čtěte také: Turecko chystá invazi do Sýrie. Proti Kurdům, ne islamistům

Ukrajinská vesnice jako pingpongový míček. Šyrokyne střídá správce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články