1 NOVÝ ZÁKON O MASOVÝCH HROBECH

Česká ostuda. Kubiš s Gabčíkem leží v odpadové šachtě s nacisty

NOVÉ

Témata: , , ,

Hrdinové protinacistického odboje Jan Kubiš a Jozef Gabčík budou mít důstojné místo na odpočinek, nejdříve však za dva roky. Českoslovenští hrdinové, kteří zlikvidovali Reinharda Heydricha, dnes leží v hromadné odpadové šachtě na hřbitově v Ďáblicích. Podle historika Eduarda Stehlíka se pro „exhumaci“ těl z hromadných hrobů vytvoří úplně nový zákon, na kterém budou spolupracovat politici, historici, archeologové i političtí vězni.

Poté, co byl na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech uveden film Athropoid, získaly si osudy parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka velkou pozornost zahraničních médií. Naposledy o československých hrdinech, kteří v květnu 1942 provedli úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, informoval britský The Guardian v souvislosti s tím, že nemají důstojné místo na odpočinek a leží v masovém hrobě společně s vrahy a nacistickými zločinci v pražských Ďáblicích.

Na tom, že důstojné místo pro československé parašutisty Česká republika nemá, se shodují jak politici, tak historici a odborníci na problematiku válečných veteránů. „Není to důstojné uložení ostatků, tento čin neměl charakter pohřbu. Nejsou uloženi ani v hrobech. Jsou to vlastně jen odpadové šachty. Celé to bylo bez piety,“ řekl pro ECHO24.cz ředitel odboru pro válečné veterány na Ministerstvu obrany Eduard Stehlík. Obě těla jsou v hrobě navíc bez hlavy, které nacisté československým hrdinům uřezali a pravděpodobně spálili.

Problém hromadných hrobů a exhumace těl z nich měl být podle původního návrhu součástí novely zákona o pohřbívání, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Druhá možnost byla podle Eduarda Stehlíka přičlenit tuto problematiku ke stávajícímu zákonu Ministerstva obrany o válečných hrobech. „Problematika je však do té míry specifická, takže vznikne nový zákon. Novela v tomto případě nestačí,“ potvrdil pro ECHO24.cz Stehlík. V průběhu podzimu podle něj budou probíhat nová jednání a legislativní proces bude trvat nejméně dva roky.

„Je smutné, že to řešíme až takhle pozdě. Nyní je ale třeba odvést co nejlepší práci, aby se neudělalo ještě více škody. Když už to počkalo tolik let, tak dva roky nic neznamenají,“ dodal plukovník Eduard Stehlík. Základním problémem pro vyjmutí ostatků z hromadných hrobů je identifikace, bez které nelze exhumaci provést. Stehlík v souvislosti s tím upozorňuje na to, že neexistuje jistota toho, že Gabčík s Kubišem v hromadném hrobu opravdu jsou, jelikož dokumentace k tomu, kde kdo leží, shořela roku 1968.

Senátor Jiří Šesták pro ECHO24.cz připomněl, že jediný dokument, který požáru se štěstím unikl, byl ten, na němž bylo doloženo místo, kde ležel farář Josef Toufar, proto mohl být v roce 2014 exhumován a pohřben ve své farnosti v Číhošti. V případě Gabčíka s Kubišem se historici a archeologové opírají pouze o tvrzení svědků, kteří již nežijí.

K. H. Frank a Čurda vedle Gabčíka a Kubiše

V hromadném hrobě v Ďáblicích jsou podle historiků tisíce lidí, mezi nimi oběti okupace, gestapa, kolaboranti jako K. H. Frank nebo Karel Čurda, který právě zmíněné československé parašutisty zradil a udal. Dále také oběti komunistického režimu, ale i utonulí nebo malé děti. Lidé zde byli ukládáni od roku 1938.

Novým zákonem by právě mělo dojít k ošetření toho, že ani ostatky dalších tisíců lidí nebudou poškozeny, na což dlouhodobě poukazuje například Sdružení bývalých politických vězňů. Ministerstvo obrany by mělo na exhumaci oněch tisíců lidí v hromadných hrobech vyčlenit okolo 200 milionů korun. Zároveň by mělo dojít k přesnému vyjasnění terminologie. Dodnes se odborníci totiž nemohou shodnout na tom, zda se jedná skutečně o exhumaci nebo archeologický výzkum. Soulad nepanuje ani nad pojmem hromadný hrob.

Film Anthropoid problematice masových hrobů pomůže

Na problematiku masových hrobů dlouhodobě upozorňuje i ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí Neela Winkelmannová, která na červnovém setkání u kulatého stolu na půdě Senátu ČR řekla, že právě v souvislosti s premiérou filmu Anthropoid v Karlových Varech by se mělo využít zájmu veřejnosti. „Je to nejstatečnější odbojářský čin 2. světové války, je to uznávané na mezinárodních fórech, když se o tom bavíme, a naši zahraniční kolegové se trochu podivují nad tím, že parašutisté nemají hrob. Oni leží v masovém hrobě. A myslíme si, že je teď příhodná doba, aby k tomu zvedli i diskuzi na veřejnosti, a že veřejnost nás podpoří. Že by to mohlo být dokonce i teď, v souvislosti se senátními volbami,“ řekla v červnu Winkelmannová.

Podle senátora Jiřího Šestáka ale Ministerstvo pro místní rozvoj novele zákona o pohřbívání, která by měla být schválen do konce roku 2016, nakloněno nebylo. Celá věc se tak sice odkládá, ale nejen českoslovenští hrdinové Gabčík s Kubišem se dočkají vlastního zákona, který by měl pomoci k legislativně vyjasněné a přehledné exhumaci všech, kdo v masových hrobech leží.

Čtěte více: Na počest hrdinů: Před 74 lety padli atentátníci na Heydricha