Ceny komodit prudce padají. Výprodej překonává krach Lehman Brothers
Komodity na 13letém dnu
Ropa, drahé kovy, plodiny nebo cukr. Komodity zasáhl výprodej prudší, než jakého jsme byli svědky po pádu Lehman Brothers v roce 2008 i vyhrocení dluhové krize v eurozóně v roce 2012. Komoditní index Bloombergu se dostal na své dno od června roku 2002! Důvody? Írán, Čína, především ale změna přístupu investorů k americkému dolaru a ekonomice.
Americká lehká ropa WTI se zanořila pod 50 dolarů za barel. Zlato zejména po pondělním propadu v asijském obchodování, kdy 15 minut obchodování znamenalo nejprudší pokles za dva roky, dostalo na pětileté dno a v úvodu týdne pokračuje v poklesu u hranice 1100 dolarů za unci. Komoditní sektor celkově obchoduje na svém 13letém dně. Americký dolar zpevňuje vůči euru na tříměsíční maxima, japonský jen k němu naopak klesl na měsíční dno.
Výhled pro drahé kovy zamíchává vyhlídka na růst sazeb ve Spojených státech, první od roku 2006, tím, jak z americké ekonomiky přicházejí další a další pozitivní čísla. Americký dolar tak zpevňuje k euru a sráží zejména zlato jako sázku na zajištění proti naopak slábnoucímu dolaru a slábnoucí ekonomice. V pondělí zlato odepsalo přes 4 procenta hodnoty k úrovni 1100 dolarů za unci, úterý pokračuje na dosah těchto hodnot. O nejméně procento klesají také platina nebo palladium, slaběji futures kontrakty na stříbro.
Data z komoditních trhů bez zpoždění můžete sledovat zde.
Pouze v pondělí z ETF fondů, investujících do zlata, stříbra, platiny a palladia, zmizely více než dvě miliardy dolarů investic. Za předchozí týden a celkově komoditní investice to přitom bylo pouze 530 milionů dolarů. Stratég Citigroup Aakash Doshi pro Bloomberg odhadl, že z komodit zmizelo v týdnu do 14. července 2,3 miliardy dolarů, od konce června pak 2,8 miliardy dolarů. Hedgeové fondy jsou pohledem dlouhých a krátkých pozic vůči komoditám naladěny nejméně optimisticky od roku 2006, kdy se tato data začala sledovat. Čisté dlouhé pozice dosahují pouze 39 procent, ukázala data americké komoditní burzy CTFC.
Po celkem osmi dnech propadu věští stratégové zlatu další pokles hodnoty. Ten nejpřesnější z nich v anketě Bloomberg, Barnabas Gan z Oversea-Chinese Banking Group, zlatu předpovídá úroveň 1050 dolarů za unci na konci roku 2015. To je sestup o dalších řádově 5 procent z dnešních hodnot. Do dění na zlatu dle něj promlouvá Čína, která od roku 2009 navýšila dle vykázané statistiky své zlaté rezervy o něco více než polovinu. Analytici a ekonomové doposud pracovali s odhady kolem ztrojnásobení čínské držby zlata a tento „nezájem“ pro ně byl šokem. Jasným faktorem je očekávaný růst sazeb v USA a proti investicím do zlata jako bezpečného přístavu hovoří pravděpodobnost setrvání Řecka v eurozóně po dohodě na dalším záchranném balíku pomoci zahraničních věřitelů.