1 Korupce v Liberci

Ředitel liberecké nemocnice Nečesaný byl obviněn z korupce

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ředitele Krajské nemocnice v Liberci Luďka Nečesaného obvinila policie z korupce. Hrozí mu pět až 12 let vězení, přesto zůstává i nadále v čele nemocnice. ,,O svém stíhání informoval Nečesaný představenstvo nemocnice a dal svou funkci k dispozici, představenstvo mu dalo důvěru,“ sdělila mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Jméno rodiny Luďka Nečesaného se v médiích objevuje v posledních měsících často. Jeho syn Lukáš je totiž obžalovaný z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Rodina se snaží prokázat jeho nevinu a právě otec Luděk se ho výrazně zastal.

Vynaložil nemalé finanční prostředky na právníky a dosáhl toho, že Nejvyšší soud zrušil už vynesený rozsudek 13 let vězení a vrátil případ k novému projednání u Krajského soudu v Hradci Králové. Obžalovaný byl také propuštěn na svobodu.

Čtěte také: Za pokus o vraždu dostal 13 let. Důkazu bylo málo, řekl teď soud

Spolu s Luďkem Nečesaným obvinila policie jednu ženu. „Muže jsme obvinili z přijetí úplatku a ženu z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekl ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Ženě podle něj hrozí tři až osm let vězení. V souvislosti s obviněním dnes v liberecké nemocnici zasahovala protikorupční policie. Chod nemocnice ani péči o pacienty ale zásah prý neovlivnil.

Krajská nemocnice Liberec je s 1140 lůžky a 2500 zaměstnanci v nemocnicích v Liberci a Turnově největším zdravotnickým zařízením v kraji. Policie se na ni nezaměřila poprvé. Před čtyřmi lety vyšetřovala například údajně předražený nákup přístrojů pro liberecké kardiocentrum. Vybavení centra bylo financováno z evropských fondů, šest kompletních přístrojů stálo bezmála 60 milionů korun. Nákup měl být předražený, vyšetřování to ale nepotvrdilo. 

Policie prověřovala nemocnici také před dvěma lety v souvislosti s kauzou údajného neoprávněného vyplácení odměn pro uvolněné členy krajského zastupitelstva, kteří byli v dozorčí radě nemocnice. Z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti byl obviněn tehdejší ředitel nemocnice Jiří Veselka a stíhání hrozilo i liberecké primátorce Martině Rosenbergové. Státní zástupce ale v obou případech stíhání zastavil. Celá kauza nelegálního vyplácení odměn skončila nedávno u soudu osvobozujícím rozsudkem.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.