1 Návštěva Indie

Stropnického letoun nemohl přistát. Mám skočit padákem? ptal se

, NOVÉ

Ministr obrany Martin Stropnický zažil před přistáním v indickém Bangalore nečekané komplikace. Tamní úřady zakázaly českému vládnímu letounu přistát, protože kvůli leteckému dni uzavřely letecký prostor. S tříhodinovým zpožděním nakonec Češi přistáli.

Česká delegace má v Indii podpořit české firmy. Na indickém trhu chtějí uspět s letadly, nákladními auty nebo puškami. Stropnický bude v Indii do pátku.

Vládní speciál měl na své palubě kromě delegace, také reportéry, kteří o kuriózní situaci z letadla informovali. Indické úřady totiž kvůli leteckému a vojenskému dni uzavřely letový prostor o hodinu dříve – a české straně to zapomněly říct. Stropnický si podle přítomných postěžoval, že „do té Indie bude snad muset seskočit padákem“.

Místo plánovaného přistání v Bangalore muselo být letadlo odkloněno na 300 km vzdálené letiště v Čennaj, kde přistálo s tříhodinovým zpožděním oproti plánovanému příletu. 

„Měli jsme složitý a dlouhý let, který byl odkloněn, nakonec jsme se sem ale dostali,“ řekl pak podle reportéra MF Dnes Stropnický.

Hlavní téma: letadla a vozy

Ministr se během své návštěvy zúčastní zahájení letecké výstavy Aero India, kde podle mluvčího ministerstva Petra Medka slavnostně otevře stánek společnosti Aircraft Industries z Kunovic. Firma chce Indům nabídnout letoun L-410, který dokáže přistávat na krátkých a ne tolik kvalitních drahách. „Je to pro Indii velmi zajímavý produkt, protože tam jsou velké vzdálenosti a kvalita letišť není nic moc,“ poznamenal Kuchta. 

Společnosti se již podařilo letoun prodat do sousedního Nepálu. „V Indii to teď vypadá velmi nadějně. Peníze tam jsou a bohatší lidé se potřebují přepravovat mezi městy něčím, co je spolehlivé a zároveň nepotřebuje náročnou údržbu,“ dodal náměstek. Státní i soukromé společnosti by podle něj mohly nakoupit desítky kusů. 

Stropnický navštíví také společnost BEML (Bharat Earth Movers Limited), která montuje vozidla Tatra pro indické ozbrojené síly. Díly pro ně budou částečně dováženy z Česka, podotkl Kuchta. „Je tam perspektiva velké zakázky pro indickou armádu,“ poznamenal. 

Česká delegace bude jednat i s vládními představiteli, například s indickým premiérem Naréndrou Módím. Kromě podpory Tatry či Aircraft Industries by mohli podle Kuchty mluvit i o tendru na dodání 65 000 útočných pušek, do kterého se přihlásila Česká zbrojovka. Ty by chtěla nabídnout i se zaměřovači od firmy Meopta. Ministr se v Indii setká také se členy českého akrobatického týmu Flying Bulls.

Čtěte také: Že mne odvolají? Nemám takové náznaky, říká Stropnický

Dohoda u Zemana: Na Ukrajinu politicky, na islamisty takticky

,