Dohoda u Zemana: Na Ukrajinu politicky, na islamisty takticky
Jednotný hlas do zahraničí?
Konflikt na Ukrajině má nyní pouze politické řešení. A Islámský stát představuje jednu z největších bezpečnostních hrozeb, proti které je potřeba postupovat koordinovaně. Takové jsou závěry úterního setkání ústavních činitelů na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a další účastníci schůzky je shrnuli ve společném prohlášení.
„Ústavní činitelé se věnovali otázce Ukrajiny a shodli se, že současnou situaci v zemi lze řešit pouze politicky. Politické řešení je jediné možné a dlouhodobé udržitelné,“ stojí v komuniké, které podrobněji komentoval premiér Sobotka. „Budeme jednoznačně podporovat naplnění minských dohod,“ zmínil s tím, že dodávat na Ukrajinu zbraně by „nebylo šťastné“.
„Terorismus představuje jednu z nejvýznamnějších bezpečnostních hrozeb, v současné době zejména ze strany takzvaného Islámského státu,“ zmiňují účastníci schůzky v prohlášení. Právě postoj proti k islamistům byl přitom v uplynulých týdnech dělící linií mezi Hradem, Černínským palácem a Strakovou akademií. Zatímco prezident Miloš Zeman velel do mezinárodní bojové akce, premiér a ministr zahraničí ho mírnili.
Čtěte také: Hrad se opřel do Zaorálka: Ustupuje jak Evropa Hitlerovi
„Jelikož posilování terorismu rovněž souvisí s ekonomickou a sociální situací v některých částech světa, je důležité přispívat ke zlepšování podmínek života prostřednictvím rozvojové spolupráce, humanitární pomoci, podpory lidských práv i rozvoje ekonomických vztahů.“
Zaorálek si sice v úterý odnesl z Hradu chamberlainovský deštník. Formulace týkající se Islámského státu ale fakticky znamená výrazný ústupek Hradu. Ústavní činitelé totiž „považují za nezbytné, aby se Česká republika účastnila mezinárodního úsilí o potírání teroristické hrozby prostřednictvím iniciativ EU, NATO, OSN či dalších organizací a na základě mezinárodního práva“. Výzva k akci pod vedením Rady bezpečnosti OSN chybí.
Naopak dostal výrazný prostor i názor, že problémy islámu si musí vyřešit především muslimové sami. Tedy názor Zaorálka se Sobotkou. Je vtělený do věty: „Jelikož posilování terorismu rovněž souvisí s ekonomickou a sociální situací v některých částech světa, je důležité přispívat ke zlepšování podmínek života prostřednictvím rozvojové spolupráce, humanitární pomoci, podpory lidských práv i rozvoje ekonomických vztahů.“
Setkání ke koordinaci zahraniční politiky se kromě prezidenta, premiéra a ministra zahraničí účastnil také ministr obrany Martin Stropnický (ANO), předseda Senátu Milan Štěch a šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD). Příští schůzka by se měla věnovat koordinaci ekonomické diplomacie.