ČSSD chce podpořit mostecké horníky. Babiš je proti. I kvůli Tykačovi

KOMPENZACE PRO HORNÍKY

ČSSD chce podpořit mostecké horníky. Babiš je proti. I kvůli TykačoviAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto: Foto: Wikimedia Commons
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s plánem rozšířit kompenzace pro propuštěné zaměstnance v hornictví i na Mostecko. Daňoví poplatníci by neměli podporovat firmy miliardáře Pavla Tykače, zopakoval v Bruselu v reakci na úterní oznámení premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že vláda tento návrh projedná na konci července. Sobotka věří, že vláda vyrovnávací příspěvky schválí.

Kabinet schválil příspěvek pro zaměstnance propouštěné z OKD v květnu, mostečtí horníci z původního návrhu vypadli kvůli Babišovu nesouhlasu. Za nespravedlivé to mají jak krajští politici, tak horníci.

Čtěte také: Vláda schválila až 8000 Kč měsíčně pro zaměstnance OKD

„Já s tím zásadně nesouhlasím, nevidím důvod proč bychom měli podporovat firmy pana Tykače, které sídlí na Kypru, vydělávají miliardy. Když byl problém v Sokolovské uhelné u pana (Františka) Štěpánka, tak ten, když propustil horníky, tak se o ně postaral, dal jim odstupné, našel novou práci,“ řekl dnes Babiš novinářům v Bruselu. Zopakoval, že nelze argumentovat situací v OKD, která je výsledkem špatných rozhodnutí minulosti.

„Nevidím důvod, proč by daňoví poplatníci měli platit soukromé firmě, která vydělává miliardy, odstupné pro její zaměstnance,“ uvedl.

Rozšíření kompenzací bude podle Sobotky pojednávat tripartita 25. července, poté vláda. Kteří horníci budou mít na kompenzace nárok, definuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Premiér věří tomu, že vláda vyrovnávací příspěvky nakonec schválí.

„Já doufám, že zástupci hnutí ANO z Ústeckého kraje vysvětlí Andreji Babišovi, jak je to tady vnímáno nespravedlivě. Byla to vláda, která rozhodla o tom, že postupně skončí těžba na dole ČSA. Vláda také slíbila, že bude bude kompenzovat v sociální politice toto své rozhodnutí o neprolomení limitů. Toto je jednoznačně součást této sociální kompenzace. V každém případě chci, aby tato věc byla na programu 27 července a pevně věřím, že na tom najdeme shodu,“ řekl na dotaz ČTK Sobotka.

Loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, to znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

„Ústecký kraj horníky stále podporuje. Pokud ANO nesouhlasí s tím, aby byli odškodněni horníci mostečtí, tak si myslím, že ve vládě jsou ještě dvě strany. Sociální demokraté a lidovci by mohli mít pro horníky pochopení a mohli by to (kompenzace) prohlasovat,“ řekl ČTK hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Podobný názor má i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, který reagoval na slova Andreje Babiše na svém Twitteru. „Vláda rozhodla o limitech, tak ať také platí. Důležitý je názor celé vlády. Ne jednoho ministra,“ napsal Středula.

Propouštění zaměstnanci OKD dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Čtěte také: Policie ukončila vyšetřování Mostecké uhelné

Není horník jako horník

O situaci horníků se mluvilo také na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman přijal zástupce Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN), se kterými probíral dřívější odchod do důchodu a situaci v OKD. Zeman odborářům sdělil, že o šest let dříve do důchodu by měli odcházet jen horníci hlubinných dolů. Rozšíření na další horníky by podle Zemana bylo otevíráním Pandořiny skříňky.

Zákon, podle nějž horníci z hlubinných dolů budou moci odcházet do starobního důchodu o sedm let dříve než ostatní pracovníci, tedy zhruba v 56 letech, podepsal Zeman minulý měsíc. Nyní zopakoval, že takovou změnu podporuje. „Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD, i když v případě OKD to bude drtivá většina případů,“ poznamenal dnes na Hradě prezident. Poznamenal, že zná také případ hlubinného uranového dolu a dolu na hnědé uhlí, kterých by se zákon měl týkat.

Čtěte také: Sněmovna schválila, aby horníci odcházeli do penze o sedm let dřív

„Na druhou stranu stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit. Protože jinak bychom otevírali Pandořinu skříňku. Pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích a na to už státní rozpočet nemá peníze,“ řekl Zeman.

Horničtí odboroví předáci Zemanovi za přijetí a za podporu poděkovali. „Hlavně děkuji, že jste podporoval prolomení limitů, to se nám bohužel zatím nepodařilo,“ řekl předseda OS PHGN Jan Sábel. Zeman k tomu poznamenal, že se to nepodařilo „zatím“.

Po skončení schůzky Sábel řekl, že je Zeman „docela tvrdě zkritizoval“ za malou důraznost a za to, že nepodali trestní oznámení na Zdeňka Bakalu, který do letošního února spoluvlastnil společnost New World Resources (NWR), majitele černouhelné firmy OKD. Sábel se brání, že jednali s podnikateli, kteří na Bakalu „pravděpodobně“ trestní oznámení podali. „My víme, že to trestní oznámení podáno bylo, byli jsme informováni ještě dříve, než bylo podáno od podnikatele, který to trestní oznámení údajně podal,“ řekl Sábel.

Zeman odborářům podle Sábela slíbil, že bude velice pozorně sledovat dění v OKD a zabývat se jím. Sábel zároveň řekl, že jednají s několika podnikateli o budoucnosti OKD a že budou vybírat „to nejlepší řešení“. Očekává, že jasněji by mělo být do konce července. Při uvítání Zeman řekl, že by si přál, aby odboráři z OKD měli při řešení potíží firmy hlasité slovo.

Horníci Zemanovi na Hrad přinesli jako dárek takzvaný kylof, tedy hornický krumpáč, a hornický kahan.

Čtěte také: Podnikatelé Tykač a Holeček se nabídli, že odkoupí OKD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články