2 Volební sliby KDU-ČSL

Mějte hodně dětí, zlevníme vám hypotéku, slibují lidovci

NOVÉ

Témata: , , , ,

Lidovci lákají voliče kromě svých tradičních klíčových témat také na výhodnější hypotéky. Jako jediná strana jim za každé vyživované dítě slibuje příspěvek na úhradu části úroků. To je přitom v současné realitní a hypoteční bublině, ve které se Česko nachází, odvážný krok.

Jak napsala v Týdeníku Echo analytička Lenka Zlámalová, Česko momentálně zažívá svou první realitní a hypoteční bublinu. Ceny bytů stoupají dvakrát rychleji než platy a Češi si proto nové byty pořizují na hypotéky. K půjčkám na bydlení se odhodlává čím dál víc lidí. Jen v červnu poskytly banky nové hypotéky za 22 miliard korun. Nikdo však nedovede odhadnout, jestli ekonomický růst Česka bude pokračovat nebo jestli nastane recese a Češi nebudou mít na splácení hypoték peníze.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Mezi klíčová hesla lidoveckého programu, kterými se KDU-ČSL snaží přilákat voliče pro podzimní volby do sněmovny, patří samozřejmě rodina. Podle místopředsedy Jana Bartoška chtějí lidovci na podporu „zodpovědné rodiny“ zajistit pracujícím rodičům daňové úlevy: zvýšit roční slevy na poplatníka nebo navýšit slevy na děti.

V programu se soustředí také na podporu dostupného bydlení. Přes Státní fond rozvoje bydlení by chtěli nabídnout obcím peníze na výstavbu bytů s regulovaným nájemným. Za účelem skloubení pracovního a rodinného života chce KDU-ČSL podporovat i možnost práce z domova nebo zkrácených pracovních úvazků.

Důležité je také podle KDU-ČSL kvalitní školství a zvýšení platů učitelům. „Lidovci proto slibují, že se zasadí o razantní navýšení sumy na platy učitelů,“ prohlásil předseda strany Pavel Bělobrádek s tím, že na konci příštího volebního období, tedy za čtyři roky, by se průměrný plat učitele měl přehoupnout přes 40 tisíc korun.

Mezi dalšími programovými prioritami KDU-ČSL je důraz na inovace a zvyšování spolupráce mezi firmami. Opomíjet by se podle lidovců neměla ani péče o krajinu a zemědělskou půdu či kontrola kvality potravin. Strana i nadále považuje za zásadní členství Česka v Evropské unii a NATO. „Podporovali jsme vždy daleko vyšší navýšení výdajů na obranu, než jaká nakonec byla schválena,“ řekl Bělobrádek.

Bělobrádek na úterní konferenci uvedl, že KDU-ČSL strana na svém programu pracovala dlouhodobě a systematicky. Bělobrádek rovněž poznamenal, že by strana v předvolební kampani ráda využila maximální limit 90 milionů korun, ale že takové prostředky určitě nesežene. „Budeme se pohybovat někde kolem částky 33 milionů,“ řekl.

Čtěte také:

Starostové ukázali program. Chtějí víc mluvit do sociálních dávek a přidávat učitelům

Myslí, že je spasitel, ale není. Spolupráce s Babišem je nepředstavitelná, říká lídr STAN

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.