Rusové v Doněcku vyhlásili nezávislost a žádají Putina o pomoc
Ukrajinská krize
Proruští aktivisté v Doněcku na východě Ukrajiny dnes vyhlásili Doněckou lidovou republiku, nezávislou na zbytku země. A požádali ruského prezidenta Putina o vojenskou intervenci. Stalo se tak krátce poté, co ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk sliboval nepřipustit takový vývoj, který by mohl vést k ruskému vojenskému zásahu.
"Doněcká lidová republika lidová vznikne na území dnešní Doněcké oblasti. Toto rozhodnutí začne platit okamžitě po proběhnutí referenda,“ uvedl jeden z představitelů Doněcké lidové rady, kterou vytvořili proruští demonstranti. Rada se prohlásila jediným legitimním orgánem v regionu. Zasedala v budově, kde dříve sídlila ukrajinská správa oblasti. Referendum o nezávislosti a následném připojení k Rusku by se mělo podle prohlášení Rady konat do 11. května.
Separatisté se v prohlášení obrátili také na Moskvu. „Bez podpory pro nás bude velmi těžké čelit kyjevské juntě. Obracíme se na ruského prezidenta Putina, protože jen Rusko může zajistit naši bezpečnost,“ vzkázali ruskému prezidentovi Putinovi a požádali, aby do oblasti vyslal „dočasné mírové jednotky“.
Ukrajinští politici: Je to druhá fáze operace proti Ukrajině
Ukrajinští politici vidí za odtrženeckými bouřemi ruský vliv. Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v televizním vystoupení označil dění na východě země za "druhou fázi ruské speciální operace proti Ukrajině" a pohrozil separatistům, kteří se chopí zbraně, protiteroristickým zásahem.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk krátce před tím prohlásil, že nepokoje probíhající ve východní části země jsou organizované z Ruska a mají posloužit jako záminka pro rozmístění ruských vojáků na hranicích. "Všem je naprosto jasné, že se naplňuje protiukrajinský plán. Plán destabilizaci situace, plán vedoucí k tomu, aby cizí vojska překročila hranici a obsadila ukrajinské území. Nedopustíme to," prohlásil Jaceňuk na úvod zasedání. „Cílem je rozdělit a zničit Ukrajinu, přeměnit část Ukrajiny v zotročené území pod ruským diktátem," varoval premiér a dodal, že ruští vojáci se zdržují přibližně 30 kilometrů od hranic Ukrajiny.
V Luhansku policie uzavřela centrum města
Nepokoje ve městech Doněck, Luhansk a Charkov na východě Ukrajiny trvají již několik dní. V neděli proruští demonstranti zaútočili na vládní budovy. Házeli na ně kamení, vajíčka a dýmovnice. Některé z budov obsadili a vyvěsili na nich ruské vlajky. V Luhansku dokonce vnikli do sídla bezpečnostní služby SBU a zmocnili se zbraní. Podle informací agentury Reuters kvůli tomu policie v pondělí uzavřela centrum města. Demonstrantům se v průběhu dne podařilo obsadit také budovu národní banky. Agentura RIA Novosti informovala, že ulice zaplavily až tři tisíce lidí s ruskými vlajkami, kteří skandují: "Rusko! Rusko!"
V druhém největším ukrajinském městě Charkově se podle ministra vnitra Arsena Avakova podařilo sídlo oblastní správy "zcela osvobodit od separatistů", kteří budovu v neděli obsadili. Avšak podle agentury ITAR-TASS "stoupenci federalizace a odpůrci nynějšího režimu" nadále blokují vchod do budovy a na náměstí zůstává 100 až 300 demonstrantů.
Podle listu Ukrajinska pravda se mezi charkovskými separatisty rozšířila fáma, že svržený prezident Viktor Janukovyč je prý v Doněcku. Zde proruští aktivisté v neděli obsadili sídlo místního gubernátora a následně se podle místních médií zmocnili také místní pobočky SBU, kde se separatisté prý opevňují a také se chystají vyhlásit referendum o připojení oblasti k Rusku.
Kyjevská vláda se rozjela na východ
Ukrajinská vláda kvůli rostoucímu napětí vytvořila speciální protikrizový štáb. Čelní představitelé vlády vyrazili řešit problémy přímo do center nepokojů - do Charkova zamířil ministr vnitra Arsen Avakov, do Doněcka vicepremiér Vitalij Jarema a do Luhanska tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij spolu s šéfem tajné služby SBU Valentynem Nalyvajčenkem. V Doněcku bude situaci řešit expremiérka Julija Tymošenková, která z východní Ukrajiny pochází.
Východní Ukrajina byla baštou příznivců svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, jehož politika byla ve velké míře proruská. Přibližně polovina populace v regionu jsou etničtí Rusové, kteří věří, že ukrajinská správa se snaží potlačovat jejich práva. Podobná obvinění využil ruský prezident pro odůvodnění vojenského obsazení poloostrova Krym v průběhu března. Putin tvrdil, že ruští vojáci přišli na ukrajinský poloostrov chránit ruské občany.
Pokud by se opakoval „krymský scénář“ Ukrajina by přišla o ekonomicky významnou oblast. Doněcká oblast totiž tvoří podstatnou část území Donbasu, rozsáhlého těžebního a průmyslového regionu na východní Ukrajině. Region je průmyslovým srdcem Ukrajiny. Produkuje asi 20 procent celkového HDP, těží se zde uhlí a rudy kovů, je zde soustředěna metalurgie a těžký průmysl.