2 Stát míří do daňového ráje

Jedlička Liberlandu vládne, byznys ale rozjeli Švýcaři

NOVÉ

Prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička vyvolal se svým kuriózním projektem pozornost, kterou mu může závidět mnoho začínajících podnikatelů. Regionální politik Svobodných poskytl rozhovory médiím z celého světa, na Facebooku sleduje stránku Liberlandu přes 150 tisíc lidí. Příležitosti, jak velký zájem o Liberland ekonomicky zhodnotit, se ale chopili jiní.

Partička mladých Švýcarů založila společnost Liberland Settlement Corporation (LSC), která si nárokuje práva na část pozemků v Liberlandu a chce připravit infrastrukturu pro trvalé osadníky. V květnu tato „skupina investorů“, jak si říkají, prodala přes internet fanouškům Liberlandu 43 tisíc akcií po dvou švýcarských francích za kus. Na první pohled to nevypadá jako závratná částka, v přepočtu ale dohromady LSC získala více než dva miliony korun.

Zástupci LSC tvrdí, že chtějí použít peníze ku prospěchu Liberlandu. „Kapitál společnosti použijeme také například na vozidla, bydlení, platy, dodávky energie, zařízení bezdrátového spojení wifi nebo právní konzultace,“ uvedl jeden ze zakladatelů LSC Niklas Nikolajsen pro deník ECHO24.cz. Jedličku a jeho aktivity prý společnost plně podporuje, poskytla mu dokonce úvěr a založila s ním právní tým Liberlandu.

Finanční správa státu – do daňového ráje

Z celkové plochy Liberlandu o rozloze asi sedmi kilometrů čtverečních prý LSC vznáší nárok asi jen na dvě procenta jeho území. „Všechny naše nároky jsou řádně vyznačené a dokumentované v souladu s obecným právem. Nechceme zabrat co největší množství půdy,“ říká Nikolajsen. Hlavním cílem LSC podle něj je, aby Liberland uspěl.

Vedle LSC založili Švýcaři také neziskovou organizaci Liberland Settlement Association (LSA), která organizuje základní tábor dobrovolníků na srbském území a má bezprostředně koordinovat osidlovací práce v Liberlandu.

Jedličkovi podnikatelské aktivity švýcarských kolegů nevadí, spolupracuje s nimi a má prý také slíbeno, že dostane podíl v LSC. „Jsem rád, že z toho profitují,“ řekl Jedlička deníku ECHO24.cz. Pochvaloval si, že zájem o Liberland oživil cestovní ruch v regionu a podnítil prý také trh s nemovitostmi v okolí.

Sám Jedlička založil na úhradu provozních výdajů svého úřadu a státu transparentní korunový účet u Fio banky. Několik desítek tisíc už utratil, díky drobným darům se ale částka drží nad úrovní 100 tisíc korun. Fanoušci Liberlandu mohou přispívat také přes systém PayPal nebo v bitcoinech.

Finanční správu „státu“ chce Jedlička v dohledné době převést do některého z daňových rájů, který nemá s Českou republikou uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění. „Vypadá to na Gibraltar nebo Hongkong,“ řekl.

Čtěte také: Prezident Liberlandu nocoval na policii a dostal další pokutu

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.