Kde jsou miliony za unesené Češky? Bradáčová řeší ztracené výkupné
Jaká částka se ztratila?
Několik milionů, které měly sloužit k vykoupení dvojice Češek z rukou jejich pákistánských únosců, se mělo ztratit neznámo kam. Takové podezření nyní začala oficiálně řešit pražská vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Vyšetřování rozjel podnět, který se dostal k Bradáčové, přičemž věcí se zabývají tajné služby už čtvrt roku. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Civilní rozvědka, která měla předání výkupného na starosti, se proti tomu ohradila.
Tajné služby řeší už několik měsíců, kam přišla značná část z několika milionů dolarů výkupného. Mají podezření, že se částka k únoscům nedostala celá a „ztratila se cestou“. Oficiální vyšetřování ale odstartoval až podnět, který dostala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Není zatím jasné, kdo jej podal.
„Podnět jsme obdrželi. V následujících dnech po vyhodnocení jej postoupíme místně příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdila serveru Neovlivní.cz bez bližších informací Lenka Bradáčová.
Zmizely dva, nebo čtyři miliony?
České úřady pracují podle informací serveru se dvěma verzemi, jak vysoká částka se vlastně ztratila. Podle první varianty zmizely dva miliony dolarů z celkových osmi. Podle další se k únoscům dostaly pouhé dva miliony dolarů, přičemž jich měli dostat šest. Neovlivní.cz to řekl zdroj z bezpečnostní komunity.
Úřad pro zahraniční styky a informace, který měl zaplacení peněz za unesené Češky na starosti, ale podezření ohledně ztracených milionů důrazně odmítl. Šéf civilní rozvědky Jiří Šašek je označil za „pokračování účelově vytvořené kampaně“, která má jeho úřad zdiskreditovat. O zaplacení výkupného rozhodly české politické špičky, aby osvobodily Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou. Dívky zajala skupina lidí během jejich cesty Pákistánem před třemi lety.
Souvisí ukradené miliony s bojem mezi ANO a ČSSD?
Nicméně podle informací serveru má případ i politické souvislosti a souvisí s bojem mezi ANO a ČSSD. Úřad pro zahraniční styky a informace spadá pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), který kvůli reorganizaci bezpečnostních složek v současné době válčí s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.
Zároveň civilní rozvědka nemá zrovna nejlepší vztahy s tou vojenskou, kterou přes ministra obrany Martina Stropnického ovládá hnutí ANO. Obě služby čelí podezření, že se na objednávku zapojují do boje proti politické konkurenci svých šéfů.