Volná místa přibývají, české firmy obtížně hledají zaměstnance
Nezaměstnanost
Najít si práci bývá v Česku čím dál snazší. Procento dospělého obyvatelstva, které má zaměstnání, trhá nové rekordy. Neustále se také množí pracovní nabídky. V únoru evidoval Úřad práce téměř 115 tisíc volných míst, před rokem jich bylo k dispozici jen necelých 70 tisíc. Když se k tomu připočte mizivá inflace a obnovený růst mezd, vypadá obrázek zaměstnanecké konjunktury téměř dokonale. Firmám to ale způsobuje problém: nejsou lidi.
„Nízká nezaměstnanost znamená pro většinu občanů výbornou zprávu. Pro zaměstnavatele naopak menší možnost výběru pracovníků, o které navíc musí bojovat nastavením lepších pracovních podmínek, což znamená vynaložení dalších nákladů nejen na školení zaměstnanců, marketing a personální inzerci,“říká Stanislava Bártová, personální ředitelka společnosti M2C, jedné z největších českých firem poskytujících integrované facility služby (technické zabezpečení a údržba budov, integrované bezpečnostní služby, technologie a úklid). Nesnáze s hledáním zaměstnanců hlásí také další obory, například logistika nebo zpracovatelský průmysl.
Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové je jednou z nejvíce poptávaných profesí pomocný pracovník ve výrobě. „Nástupní mzda není v této oblasti vždy atraktivní, protože řada firem ji zvedá až po určité době. A pokud se jedná o sezónní práce, tak tam samozřejmě odrazuje obava z krátkodobosti zaměstnání a nejistota z budoucnosti,“ uvedla Beránková. Svou roli podle ní často hrají i bariéry v pracovních podmínkách - na mnoha pracovištích jsou dvanáctihodinové směny, turnusy, krátký a dlouhý týden, někteří rodiče malých dětí nemají dostatečné zázemí. Velmi žádaní jsou řidiči nebo pracovníci z technických oborů (např. svářeč, obráběč kovů, zámečník, elektrikář, seřizovač, nástrojář, soustružník, mechanik). „Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance,“ zdůraznila Beránková.
Podle Stanislavy Bártové firmám zkomplikovala situaci také vláda, když zvýšila minimální mzdu. „Pokud roste minimální mzda, logicky se musí navyšovat i z hlediska zachování kvality platy zaměstnanců v přibližně stejném procentu. U většiny poskytovatelů služeb náklady na zaměstnance tvoří 90 procent ceny, proto se jakékoliv navýšení v této oblasti musí projevit i v konečné ceně,“ dodala Bártová.
Míra zaměstnanosti 15-64letých dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku 70,8 procenta, což je další rekordní úroveň za období samostatné České republiky, uvedl Český statistický úřad. Naopak míra nezaměstnanosti podle metodiky výběrového zjišťování pracovních sil (není totožná s metodikou Úřadu práce, který vychází z evidence) klesla až na 4,5 procenta. Téměř polovinu lidí bez práce tvoří tzv. dlouhodobě nezaměstnaní, kteří jsou bez místa nejméně rok. Průměrná reálná mzda v ČR loni stoupla o 3,1 procenta.