Zastaralá výzbroj Britů: rozmontované tanky a příliš hlučné lodě

Britská výzbroj v rozkladu

Zastaralá výzbroj Britů: rozmontované tanky a příliš hlučné loděNOVÉ
Raketový torpédoborec třídy Daring (typ 45) Foto: Foto: Wikimedia Commons
Svět

tk Echo24

Britská bojeschopnost je zpochybňována, kvůli nedávným inspekcím. Ty ukázaly ohromné nedostatky jak u námořnictva, tak u pozemní armády. Informuje o tom britský The Telegraph. Britské válečné lodě jsou kritizovány pro svoji hlučnost. Problémy jsou také s tanky a průzkumnými drony.

Britské raketové torpédoborce třídy Daring, typu 45, jsou tak hlasité, že jsou slyšet až 100 mil od ruských ponorek. Kontradmirál Chris Parry řekl o šesti raketových torpédoborcích v britském námořnictvu, z nichž každý stojí kolem 1 miliardy liber, že zní jako „krabice s nářadím“. „Dříve jsme na mém torpédoborci vráželi dřevěné klíny do poklopů, aby tolik nevrzaly, a snížili jsme tak hluk,“ popsal situaci Parry.

Nejen v námořnictvu byly nalezeny nedostatky. Tanky typu Ajax, které britské ministerstvo obrany koupilo za 3,5 miliardy liber, se nevejdou do přepravních armádních letounů a musí se na cesty rozmontovávat. Dalších 1,2 miliardy liber utratilo ministerstvo obrany za 54 průzkumných dronů Watchkeeper, které ve službě v prvních liniích nebyly 12 let.

Podle slov generála Sira Richarda Barronse je britská armáda na „existenčním minimu“, co se týče výzbroje a zásob. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že Velká Británie má nejvyšší rozpočet na obranu v Evropě a že se každým rokem navyšuje.

Čtěte také: Němečtí vojáci při výcviku prováděli sadistické a sexuální rituály

Obrana podepsala nákup 20 pandurů za dvě miliardy korun