2 Volba ředitele ČT

Nabídne ČT méně kriminálek, komerce a intenzivnější vyvracení lží?

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Rada České televize bude rozhodovat o tom, zda zvolí kontinuitu v osobě dosavadního ředitele Petra Dvořáka, či novinky, které nabízejí další čtyři kandidáti. Zda bude v ČT více domácí tvorby, „objektivnější“ zpravodajství, větší důraz na ověřování hoaxů nebo méně kriminálek, jak jeho vyzyvatelé chtějí, se rozhodne již během dnešního odpoledne. Už první kolo volby však napovědělo, že Dvořák má podporu rady a je tedy jasným favoritem.

Vhodný okamžik na změnu a zúročení dlouholetých zkušeností vidí například dosavadní dramaturg a dřívější šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák. Ten ve veřejnoprávní televizi působí již 23 let a v současnosti je mimo jiné vedoucím dramaturgem pořadu 168 hodin.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Českou televizi bych chtěl provést obdobím, kdy se změní na instituci vyrábějící obsah bez svázání s konkrétním distribučním kanálem, jak to ostatně dělají progresivní média po celém světě,“ řekl pro Echo24 den před volbou Novák. Jako nejproblematičtější vidí koncepci zpravodajství na kanále ČT24 nebo seriálovou tvorbu orientovanou na krimi žánr, jako pozitivní naopak vnímá spuštění a fungování kanálu Déčko.

Jako pozitivum vnímá spuštění nových kanálu Déčko a Art i další z kandidátů na post ředitele ČT, bývalý redaktor a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník. Byl také mluvčím premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví České republiky v Evropské unii a na post šéfa ČT se hlásí již potřetí. Podobně jako ostatní kandidáti klade důraz na více původní domácí tvorby, která by podle něj měla dominovat v hlavních vysílacích časech. Dosavadní fungování ČT nekritizuje. „Mám sice pochybnosti například o smyslu a úrovni recyklovaných zábavných pořadů, z nichž je řada v původní formě dramaturgicky daleko funkčnější, než v sestřihu, ale považuji to za podněty k diskusi, nikoli k likvidaci autorů,“ uvedl pro Echo24 Potužník.

„Veřejnoprávní médium by mělo v době bezbřehé záplavy neautorizovaných zpráv a stále častěji také cílených dezinformačních kampaní a manipulací daleko intenzivněji ověřovat a vyvracet polopravdy a lži, které se jako falešné zprávy a hoaxy šíří stále sofistikovanějšími způsoby,“ komentoval situaci kolem veřejnoprávního zpravodajství Potužník.

Do boje o šéfa veřejnoprávní televize by rád zasáhl i bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád. Ten již dříve v rozhovoru pro mediaguru.cz prohlásil, že by prosazoval odklon od komerčních pořadů, jako jsou třeba kriminálky, k vlastní tvorbě či k tématům z každodenního života. Problém také vidí ve zvyšujících se nákladech na provoz veřejnoprávní televize, který by řešil především úsporami, nikoliv dotacemi z veřejných peněz nebo zvyšováním koncesionářských poplatků.

Čtěte také: Zeman a Babiš se snaží ovlivnit volbu šéfa České televize, říká člen rady

Poslední z Dvořákových vyzyvatelů a zároveň jediný, který nemá z mediálního prostředí zkušenosti, je ekonom Petr Vinklář. Jako svůj handicap to ale nevnímá. „Snažím se dávat konkurenční názor. Myslím si, že rozšiřuji pluralitu názorů,“ uvedl v pondělí v rozhovoru pro DVTV Vinklář. Česká televize podle něj potřebuje více dynamiky. „Spíše než kontinuita je problém ČT zkostnatělost a neflexibilita,“ uvedl v rozhovoru a dodal, že veřejnost podle něj nevnímá zpravodajství jako dostatečně věrohodné, jelikož ho nepovažuje za objektivní.

Celkem 15 radních v prvním kole mohlo v seznamu kandidátů označit maximálně pět finalistů. Petr Dvořák získal 15 hlasů, Martin Konrád a Karel Novák měli shodně po 11 hlasech, dále 9 hlasů získal Petr Vinklář a posledním byl s osmi hlasy bývalý zpravodaj ČT Jiří František Potužník.

Favoritem je Dvořák, shodují se bývalí členové

Podle bývalých členů rady je však jasným favoritem současný šéf ČT. „Já tam velkou zásadní konkurenci proti Dvořákovi nevidím. Za dobu jeho působení nevnímám žádný zásadní problém. Dají se sice vytknout nějaké věci ve zpravodajství či v komercionalizace, ale to je už obehraná písnička,“ uvedl pro Echo24 dlouholetý člen rady ČT Jan Prokeš. Zároveň vyzdvihl i orientaci Dvořáka na technologie, což je podle něj vzhledem k vývoji médií podstatné.

Čtěte také: O místo ředitele ČT se utkají Dvořák, Konrád, Novák, Potužník a Vinklář

Vysokou pravděpodobnost ve znovuzvolení Dvořáka vidí i vysokoškolský profesor Jan Jirák. „A to hlavně proto, že žádný kandidát nenabízí jednoznačný a dostatečně zřejmý „přínos plynoucí ze změny“. V takové situaci se bude pravděpodobně většině volitelů zdát přijatelnější prodloužit stávající stav,“ uvedl pro Echo24 Jirák, který byl předsedou rady České televize v kritických letech 1997-2000, tedy v období, kdy končil mandát zkušenému Ivu Mathému. Rada vedená Jirákem pak na jeho místo zvolila devětadvacetiletého Jakuba Puchalského. Personální zmatky, odchody zkušených lidí a programové neshody, které poté následovaly, nakonec vyústily v rezignaci Puchalského. Rada v čele s Jirákem ho však déle než rok a půl podporovala.

Původní tvorba i zpravodajství fungují dobře

Sám Petr Dvořák pro Echo24 přiznal, že ČT čeká v dalších letech složité období, ve kterém lze očekávat proměny mediálního prostředí v celé Evropě, a to nejen vlivem druhé vlny digitalizace. „Chtěl bych vytěžit své dosavadní zkušenosti a Českou televizi tímto procesem úspěšně provést. Zároveň mám jasnou představu o tom, kam by se měla v jednotlivých oblastech, od původní tvorby po nová média, vyvíjet,“ uvedl současný ředitel ČT s tím, že konkrétní návrhy veřejnosti představí až po volbě a až s nimi seznámí kolegy v ČT.

Námitky svých ostatních kandidátů směrem k nedostatku původní tvorby nebo k neobjektivitě zpravodajství nesdílí, ale možné zlepšení připouští.

„Silnou stránkou České televize, i v porovnání s nesouměřitelně většími vysílateli v okolních zemích, je vysoký podíl původní tvorby a premiér ve vysílání. Zásadní složkou veřejné služby je také zpravodajství. ČT24 je dnes nejsledovanějším veřejnoprávním zpravodajským kanálem v Evropě. Obě tyto oblasti fungují dobře, ale obě lze i nadále posilovat a rozvíjet,“ dodal pro Echo24 Dvořák.

Dvořákovi vyprší mandát letos 30. září, kdy bude v Česku vrcholit kampaň před volbami do Sněmovny. Vítěz výběrového řízení tak bude mít dostatek času na přípravu před nástupem do své funkce. Ke zvolení ředitele ČT je potřeba minimálně deseti hlasů. O příštím řediteli na dalších šest let bude tedy 15 radních rozhodovat již dnes od 13 hodin.

Čtěte více: 12 zájemců: podívejte se, kdo chce šéfovat ČT

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.