1

Ach, ty české „bondovky“...

Témata: ,

Dění kolem nahrávek konverzací Andreje Babiše s někdejším novinářem Markem Přibilem až nepříjemně jasně zachycuje ducha zdejší mediálně-politické sféry – nebo její významné části. Všechny hlavní postavy té frašky, jakkoliv mohou jedna vůči druhé vystupovat antagonisticky, mají jednu podstatnou věc společnou – důležitost, ach, tak velikou. Ta je taky může činit snadno manipulovatelnými, což zřejmě byl i případ Marka Přibila.

Je tu (bývalý) vicepremiér, který na podřízeného novináře dělá dojem bláboly o superšpionce s parametry supermodelky, „blondýnce“ Radmile Kleslové, a všech těch údajných „dýlech“, které byly třeba ještě před revolucí uzavřeny v Moskvě nebo kde. Ve zjevné snaze předvést se jako člověk, který vidí za kulisy, je zasvěcený a ví, jak to chodí, a hlavně ví, že všichni jsou špinaví, nejsou žádní hrdinové nebo prostě jenom stateční lidé, dlouholetý disident nebo straník z podniku zahraničního obchodu, vsjó ravnó, jak říkali sovětští soudruzi.

Je tu přeuctivý novinář, který o světě taky ví svoje nebo by rád, aby si to o něm ostatní mysleli, je přesvědčený, že jeho banální moudra zaslouží být sepisována do otravných a užvaněných knih. Teď v rozhovoru pro DVTV vypráví, že by se rád uplatnil ve vydavatelském světě a s Babišem se scházel proto, aby z něj vymámil podporu pro odstartování knižní řady pod hlavičkou vicepremiérova podniku. Taky věří, že vidí věci, jak se skutečně mají, jeden z mála, český intelektuální život dostane pořádnou vzpruhu, až se do něj naplno zapojí...

Pak je tu prý jakási skupina bývalých i činných policistů. Podle zjištění týmu Janka Kroupy z Českého rozhlasu posílá přes novináře kompro na konkurenci Babišovi. Důstojník jménem Bronislav Šabršula dokonce tvrdí, že byl autorem některých Přibilových článků. Zjevně další literární talent, trochu překvapivé u člověka, jenž se do veřejného povědomí dostal tím, že byl nalezen spící v autě veprostřed křižovatky, a tím, že se měl chovat neurvale k jiným hostům na myslivecké zábavě.

A pak je tu ještě někdo, kdo celou tu legraci nahrál a anonymně vypustil do veřejného prostoru. Jistě, dá se to vysvětlit tak, že proti Babišovi je možné bojovat jenom Babišovými zbraněmi. Zní to ale podezřele snadně. Podle komentátora Martina Fendrycha z Aktuálně.cz jsou právě tyhle metody důvodem, proč šéfovi ANO po vládní krizi a zveřejnění nahrávek stouply preference. Lidé prý nechtějí „estébácké metody“, které jim připomínají nenáviděný minulý režim.

Obávám se, že si Martin Fendrych českou veřejnost trochu idealizuje. Část veřejnost i voličů ANO nemusí na obsahu nahrávek shledávat nic špatného, sdílejí s AB víru ve špinavost všech a všeho, nakonec i tu demokracii mohou vnímat podobně, i toho Havla a pravdu a lásku... Líbí se jim, co slyší. Možná s Babišem, Přibilem a dalšími sdílejí tu ukřivděnou důležitost, přesvědčení, že hrají hlavní roli v bondovce, které jim brání nahlédnout, že účinkují v nějakém pozdním a méně povedeném pokračování Bláznivé střely.

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.