Šéf New York Times čelí žalobě: prý chce jen mladé a bílé novináře

Žaloba kvůli údajné diskriminaci

Šéf New York Times čelí žalobě: prý chce jen mladé a bílé novinářeNOVÉ
Výkonný ředitel The New York Times Mark Thompson. Foto: Foto: Wikimedia Commons
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mark Thompson, šéf amerického deníku The New York Times a bývalý šéf BBC, se bude muset u soudu zpovídat z diskriminačních praktik v redakci. Podle žaloby upřednostňuje mladé, bílé a single novináře. Thompson se tím podílí na vytváření „atmosféry diskriminace“, protože se věk, pohlaví a barva pleti staly určujícím prvkem v chodu redakce. List The New York Times jakákoli obvinění odmítá, považuje je za falešná a neopodstatněná a chce se u soudu tvrdě bránit. Informoval o tom britský The Guardian.

Několikamilionovou žalobu podaly dvě černošské zaměstnankyně, které obviňují výkonného ředitele novin Marka Thompsona a provozní ředitelku Meredith Levienovou z diskriminace, která ve firmě panuje od jejich nástupu v roce 2012. Od té doby je prý redakce čím dál mladší a „bělejší“. „I když si to lidé neuvědomují, Times nejenže má ideálního čtenáře (mladého, bílého, bohatého), ale i ideální novináře (mladé, bílé a bez rodiny), redakce tak odráží své publikum,“ stojí v žalobě.

Dvě černošské zaměstnankyně, dvaašedesátiletá Ernestine Grantová a jednašedesátiletá Marjorie Walkerová, které žalobu podaly, pracují v reklamním oddělení listu. Upozorňují, že věk, pohlaví a barva pleti se staly určujícím prvkem v chodu redakce. Provozní ředitelka Meredith Levienová prý při nástupu do New York Times dala najevo, že chce nové tváře. „Potřebujeme lidi, kteří vypadají jako ti, kteří nás kupují,“ řekla podle žaloby Levienová.

Ženy argumentují tím, že noviny vyhodily nebo vyplatily několik starších zaměstnanců černé pleti a na uvolněná místa okamžitě dosadily mladší a bílé lidi. Mladí bílí novináři také podle žaloby berou vyšší plat a na rozdíl od zbytku redakce bylo těmto lidem umožněno třeba odcházet v pátky či v létě dřív. Obě ženy zažily diskriminaci i při snaze o povýšení, i přes nedostatek zkušeností je porazili mladší kolegové.

Podle listu The Guardian má The New York Times proporčně nejméně ženských redaktorek z deseti největších amerických novin – 69 procent zpráv píší muži a 75 procent názorových textů píší také muži.

Thompson už stejnému obvinění čelil

„Je s podivem, že zpravodajská organizace, která otevřeně podporuje liberální názory, může používat dvojí metr a uplatňovat do očí bijící diskriminaci vůči svým tvrdě pracujícím a oddaným zaměstnancům,“ řekl právník Douglas Wigdor, který zastupuje žalobu. Text žaloby obviňuje vedení listu, že napomáhá k prohlubování rozdílů v redakci.

Ředitelka firemní komunikace Eileen Murphyová však všechna obvinění odmítla: „Jedná se o falešné, vulgární a neopodstatněné útoky na Marka Thompsona a Meredith Levienovou. Naprosto překrucuje realitu pracovního prostředí v The New York Times.“ Murphyová dodala, že se hodlají u soudu tvrdě bránit.

Není to však poprvé, kdy Thompson čelí obvinění z diskriminace. Jako generální ředitel BBC byl obviněn z věkové diskriminace. Thompson soud prohrál a posléze uznal, že v BBC pracuje příliš málo starších žen.

Čtěte také: Cenzura New York Times: z titulky zmizel text o kriticích islámu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články